Kredi Kartınızı Kaybedince Yapmanız Gerekenler

Kredi kartı kullanımının her geçen gün giderek artması bazı sorunların da meydana gelmesine neden oluyor. Çeşitli nedenlerden ötürü kredi kartlarını kaybeden ya da çaldıran kişiler ne yapmaları gerektiğini tam olarak bilmemektedir. Hangi banka ile çalışırsanız çalışın kredi kartınızı kaybetmeniz durumunda ilk olarak çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kayıp bildiriminde bulunmanız gerekmektedir.

Nerede olduğunu bilmediğiniz bir kredi büyük bir risk teşkil ederek kartınızın başkasının eline geçtiğine dair çeşitli sinyaller vermektedir. Bu gibi durumlarda daha sonra bir yerden çıkar gibi düşüncelere kapılmadan bankanızı kesinlikle aramanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi Kartı Kaybolursa Ne Yapılmalı?

Kredi kartınızı kaybedince yapmanız gerekenler arasında ilk sıranın çalıştığınız banka ile iletişime geçmeniz gerektiğini dile getirmiştik. Bu bildirim sayesinde kredi kartlarını kullanıma kapatan kişiler ileri bir süreçte mağduriyet yaşamanın önüne geçmektedir. Her bankanın müşteri hizmetleri içerisinde kayıp çalıntı ile ilgilenecek özel bir ekibe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıma kapatılan kredi kartlarının ardından bankanın size yeni bir kredi kartı basıp göndereceğini bilmeniz gerekiyor. Ortalama olarak 7 gün içerisinde adresine gelecek kurye ile yeni kredi kartınıza sahip olabilirsiniz. Kredi kartı kaybolursa ne yapmalı konusunda bazı bilgileri net bir şekilde hatırlamanız gerektiğini de belirtmek istiyoruz.

Banka ile yapacağınız görüşmede teknik ekip size kredi kartınız üzerinden en son ne zaman, nerede, kaç tutarlık bir alışveriş yaptığınızı sorabilir. Bu sorgulama, tamamen güvenlik amaçlı olup kredi kartınızın başkasının eline geçip geçmediğini, harcama yapılıp yapılmadığı hakkındaki bilgilere ulaşmaktadır.

Kayıp çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kredi kartınız üzerinden eğer bir harcama yapılır ise bu durumdan ötürü sorumluluğun size ait olmadığını biliniz. Banka, bu harcamaların ödemelerini kesinlikle sizlerden talep etmemekte. Eğer kredi kartınız sigortalı ise kayıp çalıntı bildirimi yapmadan önce bilginiz dahilinde olmayan alışveriş tutarlarının da 150 TL tutarını geri alabilirsiniz. Kredi kartınızı kaybedince yapmanız gerekenler arasında kayıp çalıntı bildiriminde bulunmak bu nedenden dolayı oldukça önemlidir.

Kredi Kartının Kaybolması

Bankalar, kayıp çalıntı bildirimleri sonrasında kuru kuru oturmamaktadır. İşlemler üzerinde incelemelerde bulunan yetkililer, eğer kayıp ve çalınma ile ilgili bir ihmal ve kastınızın bulunduğu tespit edilirse ilgili kişi ya da kişiler suçlu statüsü içerisinde yer alacaktır. Herhangi suistimal durumu olması durumunda dahi sigorta şirketleri kişilerin kredi kartları üzerinden çekilen tutarlar ile ilgili herhangi bir işlem dahi yapmamaktadır. Bazı durumlarda bankanın dahi çözemediği bir olay ya da durum söz konusu haline gelmiştir. Birçok kişi, kredi kartım çalındı harcama yapılmış şikayetlerinde dahi bulunmaktadır. Bu konu hakkında da yapılması gerekenler;

Kredi Kartım Çalındı Harcama Yapılmış

Kredi kartım çalındı harcama yapılmış gibi şikayetlerde ilk olarak görüşme yapmanız aracı kurumun bankalar olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer çalıştığınız bankaya önceden kayıp, çalıntı bildirimi yaptıktan sonra kredi kartınız üzerinden size ait olmayan alışverişler yapıldı ise bu mağduriyeti bankanın tazmin etmesi gerekmektedir.

Kayıp ve çalıntı bildirimleri sonucunda bankalar ilgili müşterinin kredi kartını yasal olarak alışverişlere kapatması gerekmektedir. Eğer bu konuda banka ile uzlaşma yaşanmıyorsa Cumhuriyet Savcılıkları üzerinden ilgili bankaya hukuki dava süreçleri açılabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına cüzdan gibi kartlarınızın bulunduğu yeri kontrol etmenizi öneririz. Kredi kartınızın kayıp gibi olduğunu hissetmeniz an kesinlikle arayış içerisine girmeden çalıştığınız banka ile iletişim kurmanız gerekiyor. 1 hafta içerisinde iptal ettiğiniz kredi kartın yenisinin teslim edileceğini de bilmeniz gerekiyor.

Yorum yapın