Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi ve Kredi Kartı Ödemeleri Kredi Notuma Ne Kadar Etki Ediyor?

Araştırmalarımız ile sizlere bu soruların cevaplarını vereceğiz.. Kredi notu hesaplama yapmadan önce 18 yaşından büyük olmanız gerektiğini ve bankalardan daha önce bireysel ürünler kullanmanız gerekmektedir (Kredi veya kredi kartı). Eğer bir hesabınız varsa bu size kredi notunuza bir etki etmeyecektir. Eğer hiç banka çalışmanız yoksa da kredi notunuz sıfırdır. 0 ile 1900 arasında olan bu puanlama sisteminde işlem yapmak istiyorsanız 1000 puan ve üzerinde olmanız gerekiyor.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu aşamalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Banka ödemelerinize göre oluşan bu nota en büyük etken gününde yapılan ödemelerdir. Gününde bir ödeme yaptıysanız sıkıntı olmayacaktır ve kredi notunuz yükselecektir. Ülkemizde 18 yaşını geçen herkesin otomatik olarak bir kredi sicili oluşur. Bu sicil eğer banka çalışması yapılırsa puan olarak karşımıza çıkar. Kredi puanı 0 ile 700 arasında olan müşteriler en riskli, 700 ile 1100 arasında müşteriler ise orta riskli grupta yer alırlar. Bu puanlamalarda iseniz kredi alma şansınız çok düşüktür. Ancak emekli olmanız ve maaş aldığınız bankadan başvuru yapmanız durumunda kredi alabilirsiniz.

1100 ile 1500 arasında olan müşteriler az riskli müşteriler sınırında, 1500 ve 1700 puanı olan müşteriler iyi müşteri sınırında, 1700 ile 1900 arası olan müşteriler ise çok iyi müşteri sınırında yer alırlar. Sizde sorunsuz kredi almak istiyorsanız 1500 ve üzerinde bir kredi skorunuzun olması gerekiyor.

Yorum yapın