Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Puanı Düşmemesi İçin Yapılacaklar

Kredi Notu Neden Düşer? Puanımın düşmemesi için ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız yazımızı okuyarak sizlere sunduğumuz püf noktalarını incelemenizi öneririz. İhtiyaç halinde ve bir acil para sıkıntımız olduğunda ilk olarak bankalar aklımıza gelmektedir. Banka şubelerinden kredi başvurusu yapacaksanız, bankaların müşteriler için hazırladığı kredi taslaklarına uygun bir müşteri kimliğinizin olması gerekiyor. Bu müşteri kimliği için önemli detaylardan birisi de kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişiler bankalardan kredi alamazlar.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu sizin banka çalışmalarınızın nasıl olduğunu gösteren bir karnedir. Eğer düzensiz ödemeler yaparsanız kredi notunuz düşecektir. Bu sisteme takılmamak için kredi ödemelerinizi, kredi kartı ve KMH ödemelerinizi gününde yapmanız gerekiyor. Her düzensiz yapılan ödemeler, 1 gün bile geciken krediler kredi notunuza direk etki edecektir. 1 gün gecikse ne olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Kredi Puanı Düşmemesi İçin Yapılacaklar

Kredi puanı düşürmek istemiyorsanız kredi kartınızla alışverişler yapın. Kredi kartı ile market alışverişi, giyim alışverişi ve hatta taksitle alışveriş yaparsanız bu sizin kredi notunuza etki edecek ve yükseltecektir. Kredi kartı ödemesi geldiğinde de tüm borcu ödemelisiniz ki kredi notunuza etki etmesin. Devamlı asgari ödeyenler ve kredi kartından nakit avans çekenler kredi notunun düştüğünü bilmezler. Çünkü kredi kartı alışveriş kartıdır ve bu alışveriş kartı ile para çekmeniz banka skorunuza olumsuz etki edecektir.

Kredi kullandıysanız da kredi taksitlerinizi gününde ödemeniz gerekiyor. 1-2 dönem geciken kredi taksitleri sizin başınızı çok ağrıtacaktır. Ayrıca kredi notunuzu da hızlı olarak düşüşünü sağlayacaksınız. Tüm ödemeler gününde olduğunda kredi puanı için endişe etmenize gerek yoktur.

Yorum yapın