Kredi Notu Nedir ve Nasıl Düşer?

Kredi notu nedir? Bankalardan kredi almak için kredi notu önemli mi? Banka kredisi için bu kredi puanı kaç olmalı? Hepimizin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bir bankaya gidersiniz ve banka çalışanı sizin kimliğinizi aldıktan sonra kredinizin olumsuz olduğunu ve bunun sebebinin kredi notu olduğunu söylemektedir. İşte bu kredi notu bankadan kredi ve kredi ürünleri olan kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi banka ürünleri için çok önemlidir. Peki nedir bu kredi notu? Şimdi sizlere bunun açıklamasını vereceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan kullandığınız tüm kredi ürünleri (kredi ve kredi kartı) sizin bir banka sicilinizi de oluşturacaktır. Bu almış olduğunu kredi ürünlerinin bankalarda aylık ödemeleri mevcuttur. Kredi kartı ödemesi ve kredi ödemesi belirli günlerde yapılmaktadır. Bu günleri siz belirleyeceksiniz. Bu ödemeleri gününüzde yaparsanız kredi notuna olumlu, düzensiz yaparsanız da kredi notunuza olumsuz etki edecektir. Daha önceki ve şimdiki banka çalışmalarınızdan oluşturulan puanlamaya kredi notu (kredi puanı) denir.

Kredi Notu Nasıl Düşer?

Eğer ödemelerinizi sürekli geç yapıyorsanız ve özellikle kredi kartı borçlarınızı devamlı asgarisini ödüyorsanız kredi notunuz yavaş yavaş düşecektir. 1 dönem, 2 dönem gecikmeler olduğunda da notunuzun düşmesi bir hayli hızlı olacaktır. Bankalardan kredi çalışmaları yapmak istiyorsanız bu kredi notuna önem gösteriniz. Kredi alabilmeniz için en az 1100 ve üzerinde bir puanınızın olması gerekiyor. Bu sebeple ödemelerinizi düzenli yapın ve kredi notunuzu düşürecek etkenlerden uzak durun. Ayrıca gelişi güzel bankalardan kredi ve kart başvuruları yapmayınız. Alacağınız olumsuz sonuçlar sizin kredi notunuza etki edecektir.

Yorum yapın