Kripto Para Nedir? Bir Aceminin Kripto Günlüğü

Kripto para, en basit tanımıyla; özel şifreleme yöntemleriyle şifrelenmiş, herhangi bir maddi mevcudiyeti bulunmayan ve herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmayan dijital para birimidir. Bu tür paraların ağa babası, 2009 yılında açık kaynak yazılımıyla piyasaya sürülen Bitcoin adındaki kripto paradır. Bitcoin’in piyasaya çıkmasının ve kısa sürede önlenemez yükselişinin ardından binlerce altcoin oluşturulmuştur. Coinler, işlemlerini koruma altına alabilmek için kriptografi adı verilen şifreleme yöntemini kullanır.

Kripto para nedir? sorusunun kısa cevabını verdikten sonra şahsi deneyimlerime gelelim. Çünkü kripto paralar hakkındaki ansiklopedik bilgiyi her yerde bulabilirsiniz. Bu nedenle sayfalarca tanım yazmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Kripto Para Al Sat İşlemini Nereden Yapıyorum?

Kripto para al sat işlemi için yurtiçi ve yurtdışında birçok borsa bulunuyor. Son zamanlarda yerli borsalara rağbet artsa da gerek kripto para çeşidi, gerek yüksek komisyon oranları gerekse de işlem hacmi açısından insanlar yurtdışı borsalarına yöneliyor. Çünkü bu tür borsalarda en önemli kriter hız ve güvenliktir. Yurtdışı borsaları bu kriterleri fazlasıyla sağlıyor. Yaptığım araştırmalar neticesinde ben en çok üyesi bulunan Binance coin borsası kullanmayı tercih ettim. Yeni başlayanlar için kullanımı biraz karışık olsa da zaman içerisinde mantığını öğrenebiliyorsunuz.

Önemli Not: Binance önerim kesinlikle bir reklam değildir. Şahsi tercihimdir.

Eğer farklı bir borsada işlem yapmak isterseniz Türkiye’de en çok kullanılan platformlar şu şekilde;

  • Paribu
  • Bitturk
  • BTCTurk
  • Bittrex
  • Coinbase
  • Bitlo

Sizler kendi kriterlerinize göre içinize en çok sinen borsayı tercih edebilirsiniz. Yukarıda sıraladıklarım içerisinden ben sadece Paribu’yu kullandım. Lakin coin satma işlemime geç tepki verdiği için bir miktar zarara uğradım. Geçtiğimiz günlerde benzer sorun BTCTurk kullananların başına gelmiş hatta bu nedenle kullanıcılar tepki göstermişti. Bu nedenle zarara uğramamanız açısından coin borsaları hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneriyorum.

Canlı Kripto Para Borsası Başımı Döndürdü

Coin borsasına adım attığım andan itibaren bir sürü yeni terimle, grafikle, coin çeşidiyle karşılaştım. Öyle ki; önümdeki ekran sürekli hareket halindeydi. Coinlerin kırmızıya ve yeşile dönüşü çok anlık oluyordu. Takip etmesi zorluydu. Bir süre, hiçbir şey yapmadan sadece ekranı izledim. Olanları anlamaya çalıştım. 24 saat içerisinde %80’lik yukarı yönlü fiyat değişimine uğrayan coin vardı. Marjinler, spotlar, bilmem neler derken kafam allak bullak oldu. “Böyle olmaz” diye düşündüm ve en bilinen kripto para olan Bitcoin’e cüzi bir miktar yatırım yaptım ve paradaki değişimi gözlemeye başladım. Sadece birkaç dakika içerisinde cüzdanımda 50 TL yukarı ve aşağı yönlü sert diyebileceğim değişimler oldu. Böylesini normal borsada göremezdiniz. Cüzi oranlarda bile böylesi bir değişim oluyorsa bu işe yüz binlerce dolar yatırım yapanları bir düşünün.

Bitcoin’den sonra altcoin arayışına girdim. Oradan buradan okuduğum YTD olmayan yatırım tavsiyeleriyle birkaç coini alt alta sıraladım ve Ethereum almaya karar verdim. Çünkü sistemin işleyişini öğrenmek istiyordum. Öğrenebildim mi peki? Hayır! İnsanlar bu borsada günlerce hatta haftalarca oturup grafik inceliyor ve analiz kasıyordu. Ancak Elon Musk amcamız ortaya çıkıp bir tweetiyle kripto para yatırımı yapan insanların bütün bu analizlerini boşa çıkartabiliyordu. Her şey pamuk ipliğine bağlıydı. Sadece birkaç dakika içerisinde paranızı ikiye üçe de katlayabilirdiniz. Ama birkaç dakika içerisinde paranızın yarısını hiç de edebilirdiniz. Çünkü bu paraların temeli göründüğü kadar sağlam değil.

Neticede elimdeki parayı birkaç altcoin çeşidine dönüştürüp durdum. En sonunda paramı tekrar Bitcoin’e çevirip beklemeye başladım. Orada kalsın. Yükselirse ne ala.

Sözün Özü: Sanal Para Borsasının İşleyişini Tam Olarak Öğrenmeden Yatırım Yapmayın

Sevgili dostlar, eğer elinizde bir birikim var ve yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle farklı yatırım alanlarına bir göz atın derim. Ancak “Ben kafaya koydum. Kripto para borsasına gireceğim” derseniz öncelikle detaylı bir araştırma yapmanızı öneririm. Kaç tane altcoin var? Temeli en sağlam coin hangisi? Hangi coin ne kadar işlem hacmine sahip? Hızlı fiyat değişimleri benim psikolojimi bozar mı? Türünden sorulara cevap vermeye çalışın. Çünkü bu işe “çok kazanacağım” düşüncesiyle girip elindekini kaybeden insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Hele hele kredi çekip kripto para almayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Çünkü borç para ile yatırım yapılmaz.

Yorum yapın