Ksilitol Nedir? Etkileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ksilitol, bilimsel tanımı ile düşük kalorili şeker alkolü olarak tanımlanmaktadır. Ksilozun alkol formudur. Sükrozun tatlılık değeri 1 olarak kabul edildiğinde, ksilitol 0.82 tatlılık düzeyine sahiptir. 160 o C nin altında ve pH 2-10 Aralığında stabil özellik içermektedir. Hem suda çözüne bilirliği hem de nem çekici özelliği oldukça yüksektir. Glikoza oranla 1/5 oranında emilebilir. Enerji değeri 3,3-3.9 kkal/g’dır. Sağlıklı insanlarda ve şeker hastalarında bu şekere karşı glisemi ve insülinemi yanıtı oldukça düşüktür.

Ksilitol olarak adlandırılan madde şeker alkolü selüloz içeren bir takım ürünlerden elde edilmektedir. Ayrıca, ksilitol olarak adlandırılan şeker alkolü erik, yeşil salata, muz, çilek, fıstık, mantar ve karnabahar gibi ürünlerde bulunmaktadır. Ksilitol maddesini hem bu ürünlerden tüketerek dışardan alınmakla birlikte aynı zamanda vücut tarafından da günde beş ile on beş gram arasında oluşma özelliğine sahiptir.

Ksilitol maddesi bazı gelişmiş ülkelerde şeker hastalığı için hazırlanan beslenme ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu madde ağızdan alındığı zaman ağız içinde bir ferahlama hissi uyandırmaktadır. Görünüş ve Tat olarak fazlasıyla şekeri anımsatmaktadır. Bu maddenin fazla alınması kişide ishal oluşumuna sebebiyet verir.

Belirttiğim gibi şeker hastalarının beslenmesinde önemli bir yeri olan ksilitol maddesi sukroz şekerinin yerine tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. İçinde ksilitol olan besin ambalajında E967 ve xylitol gibi ifadeler yer almaktadır. Bu maddenin bu şekilde alınması sayesinde diyabet hastalırının kanında bulunan glukoz seviyesini insülüne paralel olacak şekilde azalmasını sağlayarak düşük kalori değeri oluşturmaktadır. Bu yüzden de şeker hastaları için iyi bir beslenme şeklidir. Aynı zamanda ksilitol maddesi kalsiyum ve B vitamini emilimini hızlandırıcı etkiye de sahiptir.

Ama bir kez daha belirtmek de fayda var. Ksilitol maddesi glikozla parçalanan bir maddedir. Ve fazla alındığı takdirde midede şişkinliğe ve gaza neden olur. Bunların sonucunda ishal yaşanır. Fakat bu durum ancak ksilitol maddesinin çok fazla alınması durumlarında görülür. Yani bildiğimiz bir terimle azı karar çoğu zarar olarak da tabir edilebilir.

Ksilitol maddesinin bir diğer yararı da ağız ve diş sağlığı üzerine olan etkisidir. Bu madde dişin çürümesini önleyici özellikler içermektedir. Ayrıca ağız temizliği için de önemli noktalara sahiptir.

Ağızda plak oluşumunu da etkileyici özelliğe sahiptir. Bunların dışında kulak ve boğaz enfeksiyonlarını da belli oranda engellemektedir. Bu nedenle bu maddenin kullanımın artması ağız ve diş sağlığı açısından da çok önemlidir.

Yorum yapın