Küçük Dil Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hani toplumda yaygın bir laf vardır küçük dilini mi yuttun, küçük dilini yutarsın gibi sözler meşhurdur. Açıkçası ben küçük dilin ne olduğu hiç araştırmamıştım ne işe yaradığını da bilmiyordum taki bir arkadaşımın bademciklerini aldırana kadar. Arkadaş bademciklerini aldırdı küçük dilden de bir parça kesmişler dedi neden kestiklerini düşünüyorum dedi ben de araştırma yaptım ve anladım ki boş yere kesmemişler nedenleri varmış. Evet araştırmalarımda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmaktan her zaman gurur duymuşumdur.

Küçük Dil Nedir ve Ne İşe Yarar?

Damağın tam ortasında yemek borusunun başlangıcında sarkan 10-12 mm bir parçadır. Ağzınızı açtığınızda görebilirsiniz resimde neresi olduğu belirtilmiştir. Resme bakınca anlayacaksınız. Kasılabilir ve oynar yapısı vardır küçük görünse de önemli bir organdır.

Küçük dil konuşmada ve yutma işleminde büyük görevlere sahiptir. Bazı kişilerde veya küçük çocuklarda konuşma zorluğu vardır kelimeleri düzgün çıkaramazlar bazı harfleri yutarlar küçük çocukların bazılarında zamanla konuşma düzelir bazılarında ise küçük dilin büyüklüğü normal değildir ufak bir parça kesilir konuşmaları normale döner.

Konuşmada önemli role sahip olduğu için sesi titreştirme görevleri var. Sarkan küçük dil horlamaya da neden olmaktadır.
Beslenirken yukarı hare ket ederek yiyeceklerin burun kanalına kaçmasını engeller. Bu sırada epiglot da nefes boru sunu kapayarak bu maddelerin yemek borusuna kaymasını sağlar. Ufak gibi görünse de vücudumuzda önemli göreve sahiptir. Yiyeceklerin burun kanalına kaçmasını engellemesi çok önemlidir. Biliyorsunuz burun kanalına yiyecek kaçarsa nefes alamayız buradan anlayacağımızda hayati organlardan bir tanesi diyebiliriz.

Yorum yapın