Kulak Enfeksiyonu Teşhisi Yapabilen Telefon Uygulaması Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kulak enfeksiyonları özellikle yaz aylarında sıkça karşılaştığımız bir sorun. Bu tür bir kulak enfeksiyonu yaşadığımızda kulak, burun, boğaz doktorunun kapısında buluyoruz kendimizi. Doktorun enfeksiyonu teşhis etmesiyle birlikte tedavi süreci de başlamış oluyor. Geliştirilen bir uygulama sayesinde ise kulak enfeksiyonlarının teşhisi ve tedavisi çok daha kolay hale geliyor.

Kulak Enfeksiyonu Teşhisi Artık Çok Kolay Olacak

Akıllı telefonlar çoğu zaman birer eğlence aracı olarak görülse de gelişen teknolojiyle birlikte mobil cihazların sağlık alanına yaptığı katkıları da görebiliyoruz. Daha önce mobil cihazların alzheimer hastalığının teşhisinde ve Afrika gibi sağlık imkanlarının yetersiz olduğu noktalarda ultrason cihazı olarak kullanıldığına şahit olmuştuk. Yeni geliştirilen ve haberimize konu olan uygulama ise yaygın olan bir soruna çözüm getirmekte.

Hastane ortamlarının kasvetli atmosferi özellikle çocukları çok ürkütebiliyor. Hal böyle olunca kulak enfeksiyonunun teşhisi gibi basit bir işlem bile çocuklar söz konusu olduğunda zorlaşabiliyor. Bu uygulama sayesinde evde rahatlıkla teşhis yapılıyor ve bu bilgi ışığında doktora gidilerek tedavi sürecine hızlı bir geçiş yapılıyor. Bunu yapabilmek için telefonun alt kısmına yerleştirilen bir kağıt parçasından yardım alınıyor.

Konik biçimdeki kağıttan gönderilen ses dalgaları sayesinde kulakta sıvı olup olmadığı anlaşılıyor. Böylece kulak enfeksiyonu tespiti mümkün oluyor. Uygulamanın 50 çocuk üzerinde yapılan testlerde yaklaşık yüzde 85 oranda doğru teşhisler yapabildiği belirtiliyor. Bazı kişiler ise kulak sıvısının enfeksiyon teşhisinde tek kriter olamayacağı ve uygulamaya ek bazı kriterlerin dahil edilmesi gerektiğini belirtiyor. Şimdilerde test aşamasında olan uygulamanın ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor.

Yorum yapın