Kullandığımız Kozmetik Ürünlerinin Ömrü Ne Kadardır?

Çoğumuz kullandığımız makyaj malzemelerinin ömrü ne kadar olduğunu son kullanma tarihlerine bakarak öğrenmekteyiz. Tabi ki kullandığınız kozmetik ürünlerin ömrünü biliyorsunuzdur. Bu yazımı bilmeyenler için hatırlatma amaçlı hazırlamış olmaktayım. Kozmetik ürünleri kimyasal maddelerden üretildiği için son kullanma tarihi geçtiğinde beraberinde çeşitli hastalıkların neden olabiliyor. Bu nedenle hangi kozmetik ürünlerinin ömürleri ne kadardır? bilmemiz gerekir.

Kısaca kozmetik ürünlerinin yani makyaj malzemelerinin ömrü ne kadardır bakalım.

Kese, yüz maskesi, peeling kremi ve maskaraların 2 veya 3 ay kadar ömürleri vardır.

Serum, kapatıcı, yüz temizleyici, fondöten, göz çevresi kremi ve likit eyeliner gibi ürünlerin 6 ya da 1 yıl kadar ömürleri vardır.

Duş jeli, yüz kremi, sabun, kaş jeli, dudak parlatıcısı, güneş kremi ve krem far gibi ürünlerin 1 ya da 1,5 yıl kadar ömürleri vardır.

Ruj, pudra, oje, vücut peelingi, vücut losyonu, far, allık, göz ve dudak kalemi gibi ürünlerin ise 2 yıl kadar ömürleri vardır.

Parfüm, saç kremi, şampuan ve saç spreyi gibi ürünlerin ise 3 yıl kadar ömürleri vardır.

Evet artık kullandığımız kozmetik ürünlerinin ömürlerinin az çok ne kadar olduğunu öğrenmiş olduk. Ayrıca kullandığımız makyaj malzemelerinin son kullanma tarihine uygun şekilde kullanmamız gerektiğini bilmeliyiz. Çünkü daha bitmemiş olması ve son kullanma tarihi geçmiş olması o ürünü kullanacağınız anlamına gelmez tam tersi artık son kullanma tarihi geçmiş ürünü çöpe atmalısınız.

Yorum yapın