Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Dış çevre ile direkt olarak temas halinde olan ve insan vücudunu dış etkenlerden koruyan deri tabakası cilt olarak nitelendiriliyor. Cilt belli sebeplerle kurumaya maruz kalabiliyor. Kurumanın birden fazla nedeni vardır.

Bu nedenler araştırıldığında bazen hava koşulları bazen de rahatsızlık belirtisi olarak ortaya çıktığı söylenebilir. Ancak genel olarak mevsim değişimlerinden sıkça etkilenen bu cilt yüzeyi özellikle kadınlarda son derece hassastır.

Cilt Kuruluğuna Neden Olan Durumlar

Herkesin cildinde belli dönemlerde pürüzlenme, pul pul olma ya da çatlamalar meydana gelebilir. Bu durumlar genelde cildin nem ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Cilt kuruluğu birçok insanda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedenleri ise;

  • Çevresel nedenler.
  • Hava değişimi.
  • Kalıtsal hastalıkların bazıları.
  • Sedef gibi cilt rahatsızlıkları.
  • Aşırı kilo kaybı olarak sayılabilir.

Ancak bu nedenlerin hepsi aynı anda görülmez. Bazen mevsim geçişleri dahi cildin kuruyarak tahriş olmasına neden olabiliyor. Bazı cilt kurulukları hafife alınacak durumlar olsa da kalıtsal bir hastalıktan ya da cilt rahatsızlığından kaynaklanıyorsa uzmana başvurulması gerekiyor.

Cildin Kuruduğu Nasıl Anlaşılmaktadır?

Cildin kuruduğuna dair ilk belirti cilt renginin değişmesi ile ortaya çıkar. Cilt kurumaya başladığında donuk bir renk almaya başlar. Daha sonra bu kuruluk durumu arttıkça renk değişimi yanında cilt yüzeyinde gerilmeler oluşmaya başlar ve zamanla çatlamalar meydana gelir.

Bununla birlikte bazı insanlarda deride pul şeklinde soyulmalar da oluşmaktadır. Bu tarz sorunlar meydana gelmiş ise mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü tedavi edilmediğinde egzama riski ile karşı karşıya kalınabiliyor. Cildin kuru olduğunu anlamak için ciltte kaşıntı olup olmadığına ve gerilme durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Kuru Ciltlere Ne Tür Bakım Uygulanmalıdır?

Kuru ciltlerin bakımında büyük özen gösterilmelidir. Özellikle cildi daha da kurutan sabunlardan kaçınılması gerekiyor. Nemlendiriciler kullanılması ve cildin sürekli taze kalmasına özen gösterilmelidir. Belirli periyotlarda salatalık özlü maskelerle cilt desteklenmelidir.

Bununla birlikte cildin kan dolaşımının arttırılmasına da dikkat edilmelidir. Dönemsel kurumalarda nemlendiriciler işinizi görecektir. Ancak dört mevsim görülen bir cilt kuruluğu varsa dermatoloji uzmanı gözetiminde bir tedavi süreci başlatabilirsiniz.

Yorum yapın