Kuru Temizleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halk arasında kuru temizleme her ne kadar kuru olarak yapıldığı sanılsa da aslında kuru olarak yapılan bir işlem değildir. Uygulanırken su içermemesinden dolayı kuru temizleme olarak bilinir. Günümüz de kuru temizleme işlemi yanıcı olmayan sentetik solvent bazlı maddelerin kullanılmasıyla yapılmaktadır.

Kuru temizlemenin önemi ise su ve deterjan ile yapılan temizlemeye oranlara giysilerinizi daha uzun süre dayanmasını sağlamaktır. Leke çıkartmada en önemli etken erken ve doğru müdahaledir. Halk arasında yine yanlış bilinen bazı temizleme yöntemleri kıyafetleriniz de kalıcı lekelerin oluşmasına, dokularına zarar vererek çabuk yıpranmalarına ve yırtılmalarına yol açmaktadır.

Örneğin lekelerde tuz, limon, sirke, tiner, kolonya, terebentin, yumurta sarısı vs. gibi maddelerin kullanılması son derece yanlış ve giysileriniz için geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmasına sebep olabilir.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizlemede öncelikle dikkat edilmesi gereken konu kıyafetlerinizin etiketindeki yıkama ve temizleme talimatlarına uymaktır. Çünkü yasalar üretici firmaların her türlü testi (Yıkama, kuru temizleme, ütüleme, sürtünmeye karşı renklerdeki dayanıklılık vs.) yapıldıktan sonra ürünlerini piyasa sürmelerini açıkça belirtmektedir. Aksi halde üretici firmalara ciddi cezalar verilmektedir.

Bu yüzden de üreticilerin temizleme talimatlarına uymak çok önemlidir. Kuru temizlemenin en önemli özelliklerinden biri de kıyafetlerinizin uzun ömürlü olabilmesi için kumaşların dokusunu, rengini ve kalitesini bozmayan özel makinelerde temizlenip, kıyafetinizin cinsine göre özel işlemler yapılmasıdır.

Her kumaşın dokusu farklı olduğu için temizleme yöntemleri de buna göre farklılık göstermektedir. Keten kumaşların ilk temizlemede bir ton renk açma ihtimali çok yüksek olduğu için mutlaka kuru temizleme uygulanmalıdır.

Pamuklu kumaşlarda yüksek ısıda yıkandığında çekeceğinden dolayı ve yıkamalara karşı renklerinin çabuk solmasından ötürü kuru temizleme ile temizlenmesi daha doğrudur. İpek kumaşların temizleme esnasında renk dayanıklılığı diğer kumaşlara göre yüksek olmasına rağmen losyon, parfüm, deodorant vb. alkol içeren maddelere çok duyarlıdır ve erken yıpranma yapabileceğinden dolayı kuru temizleme uygulanması en doğrusudur. Yünlü kumaşlar da yüksek ısıda yıkandığı ve kurutma makinesinde kurutulduğun da çekme yapar. Bunun için oda sıcaklığında kurutulmalıdır.

Yorum yapın