Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru üzümün karaciğer üzerinde onarıcı bir etkisi vardır. Bir çok besin gibi kuru üzümünde insan vücudundaki bazı vitamin ve mineralleri karşıladığı bilinir. İçerisinde A, B1,B2,B6 ve C vitaminleri bulunan kuru üzümde aynı zamanda demir, fosfat, kalsiyum, fosforik ve organik asitler mevcuttur.

Kuru üzüm eklem rahatsızlıklarına da iyi gelir. İdrar sorunları için, mide rahatsızlıkları için ve göğüs hastalıkları için de kullanılmaktadır. Vücuttaki sert urları erittiği söylenmektedir.

Halsizliği, yorgunluğu, iştahsızlığı giderir. İshal ve kansızlığa iyi gelir. kum dökmenize yardımcı olur. kan yapıcı özelliği vardır. Kuru üzüm bedeninize gereken bir sürü enerji yapıcı vitamin ve minerallere sahiptir. Ve sizi zinde tutmayı başaracaktır. Enerji verdiği için gün içerisinde atıştırma öğünü olarak tavsiye edilir.

Dikkat edilmesi gereken tek şey kuru üzümün diyetlerde kullanılmamasıdır. Çünkü kilo vermek isteyen insanların kuru üzüm gibi iştah açıcı besinler yememesi daha iyi olacaktır. Ayrıca üzümün çekirdeklerinden çıkarılan yağın kalp hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Yorum yapın