Kurumsal Seo Nedir? Kurumsal Seo Nasıl Yapılmalıdır?

Sizlere daha önceki yazılarımız da seo nedir,açılımı ne demektir gibi bilgileri uzun uzun vermiştik ve üstünden geçerek de kurumsal seo hizmetinden bahsetmiştik. Bu yazımız da ise bütünüyle kurumsal seo nedir ve nasıl yapılır bunlardan da detaylı olarak bahsedelim istedik.

Kurumsal seo, firmalar için yapılan özel çalışma tekniklerinden oluşmaktadır. Bu çalışmalar da daha çok firmaların marka bilinilirliğini artırmak, müşteri dönüşümleri sağlamak ve piyasada aranılan bir isim haline getirmektir. Burada ki ince fark ise biraz daha dikkatli ve ince bir seo çizgisi çizmektir. Çünkü, genel sitelere yapılan seo gibi her yerden link alma gibi lükse sahip değildir, kurumsal seo çalışması.

Tabi bu çalışmaları yaparken bizzat bizim dikkat ettiğimiz herkese de tavsiye ettiğimiz çalışmalar mevcuttur. Biz firma olarak çalışmamızı yaparken önemsediğimiz konuların başında her aldığımız tanıtım ve benzeri çalışmaları müşterimize nasıl geri dönüşüm sağlatırız. Bunun da düşüncesi ile yaptığımız her çalışma verimli bir hale gelmektedir.

Kurumsal Seo Da Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazıları seo çalışmalarında olmazsa olmazlardan birisidir. Burada diğer konularımız da olduğu gibi alınan sitenin değeri ve benzeri gibi durumlardan bahsetmek yerine nasıl almalı bunun üstünde durmak istiyoruz. Örnek vermek gerekirse bir haber sitesinden firma için tanıtım yazısı aldınız, muhakkak ki anahtar kelimenize link verdiniz buraya kadar aslında bir sıkıntı yok. Ama şunu düşündünüz mü aldığınız tanıtım yazısı ya sizin de sitenizin önüne geçerse ? İşte burada krizi fırsata çevirme durumu ön plana çıkıyor.

O yüzden aldığınız her tanıtım yazısında sadece gayeniz link çıkışı olmamalı. Tanıtıma eklettiğiniz resimler de muhakkak firmanızın logosu, telefon numarası ve web adresi olsun. Bir ziyaretçi aldığınız yazıya girdiğinde sizin markanızla göz göze geldiğinde muhakkak markanız bilinç altına yerleşecektir, bunun bir tanıtım makalesi olduğunu anladığında ise arama motorlarına girerek sizin markanızı arayacaktır. Aksi halde siz sadece link çıkışı verirseniz, ziyaretçi makaleyi okur veya okumaz okusa dahi pek üstünde durmadan o siteden çıkacaktır. O yüzden her tanıtım yazısında önceliğimiz tanıtım içerisinde resim kullanmak ve firmanıza ait bir video gösterimine yer vermektir.

Kurumsal Seo Da Backlink Çalışması

Seo çalışmalarında dış seonun temeli muhakkak ki backlink alımından oluşmaktadır. Özellikle biz firmalar için backlink çalışmalarının çoğunluğunun firma rehberlerinden oluşmasından yanayız. Çünkü, hepimiz biliyoruz ki rehberlerden alınan linklerin %99’u çıplak url’den oluşmaktadır. Bu da anahtar kelime cezası almamızın önüne geçmektedir. Burada alacağınız firma rehberi backlinkleri özellikle yeni sitelerden olmamalıdır, eski ve domain değerleri iyi seviyeye gelmiş siteler her zaman etkisini göstermektedir.

Firma rehberleri konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de günde kaç rehbere sitemizi ekleyebiliriz ? Aslında biz bu konuda gönül rahatlığı ile günde 100 siteye de ekleseniz bir şey olmaz diyoruz ve yıllardır bu şekilde yapıyoruz bir sıkıntısını yaşamadık. Çünkü, normal de alınan tanıtım yazıları biz istediğimiz zaman yayınlanır ve Google en geç 24 saat içerisinde index alır. Firma rehberlerinde durum böyle değildir, bazıları bir kaç hafta sonra onay alıp, yayınlanırken, bazıları yayınladığı zaman geç index alabiliyor. O yüzden hiç bir sıkıntı yaşayamayacağınıza garanti verebiliriz. Ama şu uyarı yapmakta da fayda görüyoruz, 100 tane firma rehberi listesine eklemeleri tek makale ile ve tek başlıkla yapmayınız. Bunu bu şekilde yaparsanız faydasından çok zararını görebilirsiniz, bunun yerine biz sizlere bomba etkisini göreceğiniz bir küçük tüyo vermek isteriz. 100 tane firma rehberine ekleme yapacağınızı düşünün, bunlar için öncelikle 10 tane farklı firma tanıtım makalesi hazırlayın, daha sonra Firma Adı | Anahtar Kelime şeklinde ise başlıklar oluşturun. Bu sayede hem firma rehberi çalışmalarının daha çok etkisini görmüş olursunuz, hem de farklı kelimelerde de siteniz daha iyi seviyelere gelmektedir.

Kurumsal Seo Çalışmasında Markanızı Zedelemeyin

Bunu bir çok firma veya o firmaya hizmet veren seo ajansları bilinçsiz bir şekilde yapmaktadır. Daha ucuz olsun diye anlamsız kelimelerden oluşan makaleleri tanıtım diye farklı yerlerde yayınlamaktadırlar. Daha önce sizlere örnek olması açısından başımıza gelen bir olayı vermek isteriz. Taş kırma makinası sektörün de hizmet veren bir firmanın seo işlerini yapmak üzere anlaşma sağladık, biz elimizden geldiğince incelemelerimizi yaptık firma ile de görüşüp genel bir sektör analizi yaptık. Fakat gözümüzden kaçmayan bir şey oldu.

Taş kırma sektörü ile kedere, kederlenme gibi kelimelerin ne alakası olabilir dedik. Firmaya bunu izah ettiğimiz de bizim öyle kelimelerle işimiz yok, daha önceki danışman bu şekilde bir şey yapmış diye bize belirttiler. Biz sonradan olayı çözdük, bu arkadaşımız ucuz olsun benim olsun mantığı ile bir makaleyi 2-3 defa özgünleştirip farklı yerler de tanıtım diye yayınlamış, tabi burada taş kırma eleme tesisi sektörün ana kelimesi fakat arkadaşlar programla özgünleştirdiği için eleme tesisi olmuş keder tesisi. Bu tanıtımı okuyan bir çok firma emin olun müşteri olarak geri dönüş sağlamaz, çünkü müşteri dediğimiz belki de milyonlarca TL yatırım yapacak ama makalesinde bile ciddiyet bulmadığı bir firmaya neden iş versin ki ? Yani özetlemek gerekir ise sağlam geri dönüş için, kaliteli iş yapmak her zaman öncelik olmalı.

Yorum yapın