Kuşkonmaz Nedir? Faydaları Nelerdir?

Akdeniz çevresinde yetişmekte olan Zambak çiçeği ailesinden olan Kuşkonmaz bitkisinin pek çok faydası bulunmaktadır. Kültürümüzde genellikle yemeklerde kullanılan bir bitkidir. Kuşkonmaz çorbası, kuşkonmazlı patates yemeği, kuşkonmaz salatası gibi pek çok farklı yemek mutfağımız da bulunmakta. Peki ya siz hiç kuşkonmaz yemeği denediniz mi? Denemediyseniz de faydalarını öğrendikten sonra mutlaka deneyeceksiniz.

Kuşkonmaz Faydaları

A,B, C vitamini ile dolu olan kuşkonmaz ile bir vitamin deposu olacaksınız. Özellikle kış aylarında bu bitkiyi tükettiğinizde kolay kolay hasta olmayacaksınızdır. Hazımsızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıklara da iyi gelir ve sizlerin rahatlamasını sağlar, sindirim siteminizi rahatlatır.

En Çok Hangi Ülkelerde Tüketimi Bulunuyor

Kuşkonmaz en çok Hindistan ve Çin’de tüketiliyor. Özellikle baharatlar ülkesi olan Hindistan’da yemekler de sık sık Kuşkonmaz tercih ediliyor. Kuşkonmaz, kalsiyum, magnezyum açısından da oldukça zengin bir bitkidir.

Ülsere Bire Bir Çare

Kuşkonmaz özellikle ülser rahatsızlığına birebir iyi gelen bir bitkidir. Kaynatılıp suyu içildiğinde ve düzenli olarak kullanıldığında ülseriniz geçecektir.

Afrodizyak Etkisi

Kuşkonmaz bitkisi özellikle Afrodizyak etkisi ile de meşhur bir bitkidir. Bu amaçla da kuşkonmazı kullanabilirsiniz.

Romatizma Ağrıları İçin Kuşkonmaz

Kuşkonmaz Faydaları arasında romatizma ağrıları da bulunmakta. Eklem ağrısı, romatizma ağrısı gibi acılarınıza da şifa olacak bir bitkidir.

Doğurganlık İçin Teşvik

Bu bitkinin dünya da özellikle Hindistan’da kullanımı olduğunu daha önce söylemiştik. Kullanım amacı ise sizlere biraz tuhaf gelebilir. Kuşkonmaz Hindistan’da doğurganlığı arttırmak için kullanılmaktadır.

Yorum yapın