Lastik Basınç Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Normal olarak bildiğiniz üzere araçlarımızın lastikleri belirli zaman aralıkları ile hava sızdırması ile birlikte basınç kaybına uğramaktadır. Ortalamasına baktığımızda yeni aldığınız bir lastik 3 ile 9 psi oranında bir basınç kaybına uğrayacaktır. Sizlerde bu basınçları sadece serviste bakımdan bakıma kontrol ettiriyorsanız bilmelisiniz ki sürüş güvenliğinizi tehlikeye atmaktasınız. Bu sebep gereği bu sistem araçlarınızda bir gereksinim olmaktadır.

Sistem sonra 10 yıl içerisinde üretilmiş olan araçların sistemlerine dahildir. Aracınız daha eski bir modelse bu uyarı sistemine ancak ek olarak sahip olabilirsiniz. Bu sistem elbette bir gereksinim gereği doğru çünkü araştırmalar yapıldığında yapılan kazaların belli bir oranı düşük lastik basınçlarından kaynaklanmaktaydı.

Sistem kısaca aracınızın lastiklerinin basıncının ideal olup olmadığını kontrol eden elektronik bir sistemdir. Lastik basıncınız ideal seviyenin dışındaysa gösterge panelinde bulunan ikaz ışığı ile size uyarı yapmaktadır. Genellikle at nalı içerisinde bir ünlem şeklinde beliren ikaz ışığını gördüğünüz taktirde aracınızın lastik basınçlarını kontrol ettirmelisiniz.

Uyarı sistemi ise dolaylı ve doğrudan olarak ikiye ayrılmaktadır. Dolaylı olan sistemde lastiklerin dönme sayılarından ortaya çıkan farkı hesaplayarak bir sonuca varmaktadır ki ön ve arka lastiklerinizin basınçları farklı ise dönme sayıları da eşit olmayacaktır. Aracınızın hangi lastiğinin basıncı azsa onun dönme sayısı daha fazla olacaktır.

Doğrudan olan sisteme baktığımızda ise basıncı doğrudan ölçmekle birlikte sonuca varmaktadır. Bu sistem elbette diğerine göre daha kesin ve doğru bir sonuç vermektedir.

Lastik Basınç Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?

Metal supaplar ile lastiklerin içerisine yerleştirilen sensörlerden yardım olarak elektronik sisteme kablosuz bağlantı ile aktarmaktadır. Sistemin içerisindeki pillerin ise ömrü 10 yıl civarındadır. Ölçüm ise genellikle araç 20 km/s hıza ulaştığında ölçüme başlamaktadır.

Lastik Basınç Uyarı Sistemi Nasıl Sıfırlanır?

Eğer uyarı ışığınız yanıyor ve basınçları ideal seviyeye getirdiyseniz ve halen yanmaya devam etmekteyse belirli bir mesafe daha kat etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde sisteminiz yenilenen basınç değerlerini algılaması ile ikaz ışığının yanması duracaktır. Ancak baktınız buna rağmen halen yanıyor ise her araç modelinde farklı yerde olacak olan set düğme veya tuşuna bir kaç sn basılı tutmanız ile birlikte sıfırlayacaktır.

Lastik Basınç Uyarı Sisteminde Dikkat Edilmesi Gereken Husular

Uygun bakımlar sayesinde ne kadar doğru bir sonuç verirse versin elle yapacağınız kontroller her zaman en doğrusu olacaktır. Kimi sistemlerde ise dagnostik cihaz aracılığı ile sistemin kalibrasyonunun yapılabilmesi gerekmektedir. Aracınızın stepnesi orjinal ise stepne havası da kontrol edilmelidir. Mevsimsel olarak yapacağınız lastik değişimlerini servis dışında yaptırdığınız taktirde sensörlere verilebilecek hasarı göz önüne almalısınız. İşinin ehli olmayan insanlar sensörlerin kırılması ile sonuçlanabilecek değişimlere maruz bırakabilmektedir.

Lastik Basınç Uyarı Sistemi Ve Avantajları

  • Lastiklerinizin basınçlarında oluşabilecek olan ani değişimleri algılayarak oluşabilecek kazaların önüne geçmektedir.
  • Lastik basınçlarını ideal seviyede tutarak yakıt tasarrufu sağlayarak emisyon değerlerinin azalmasına katkı sağlar.
  • Lastiklerinizin zamanından önce yıpranması engelleyerek sizlere yarar sağlıyor.
  • Daha kolay bir şekilde aracınıza ivme aldırarak performansına katkı sağlamaktadır.

Yorum yapın