Lego Parçalarından Üretilen Ve Uçabilen Drone

LEGO oyuncaklarını satın alanların büyük bir bölümü birkaç küpü üst üste koyarak basit tasarımlar yapıyor olsa da LEGO’lar ile yapılan dikkat çekici yapılar da yok değil. LEGO’ların envai çeşit farklı şekildeki parçalarla hayal edip de yapılamayacak hiçbir şey bulunmuyor. Yaratıcı ellerde harikalar yaratılabilen LEGO’larla bu kez drone yaptılar. Daha önce çeşitli robotların ve gerçekten kullanılabilen arabaların LEGO yapıldığına şahit olmuştuk. Geliştirilen bu drone ile LEGO ile yapılanlar arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Geçtiğimiz yılın mart ayında yayınladıkları videoyla LEGO parçalarından pervane motoru geliştirdiklerini gösteren Brick Experiment Channel isimli YouTube kanalı, bu kez gerçekten çalışan drone modeli için bir video yayınladı.

Üretilen drone modelinin tamamı LEGO’lardan oluşmuyor. Ancak yine de büyük bir kısmını bu parçalar oluşturuyor. Motor aksamları için elbette bu parçalar yeterli olmayacağı için başka materyaller kullanılmış. Pervaneler de LEGO’dan olamayacağı için yine plastik kullanılıyor.

Toplam ağırlığı 410 gram olan drone’un uçabilmesi için hafif parçalar tercih edilmiş. Bu nedenle yüksek pil kapasitesine sahip olmayan drone, yalnızca 2 dakika boyunca havada kalabiliyor. Ancak pek stabil bir şekilde uçamayan drone, bu sürenin bir kısmını dengesini bulmak için harcıyor. Videoda görülebileceği üzere bu drone’u bir noktadan diğerine götürmek hiç de kolay değil. Gelecekte farklı LEGO parçaları piyasaya sürüldüğü takdirde tamamen LEGO’dan oluşan cihazların yapımının mümkün olabileceği düşünülüyor.

Yorum yapın