Lens Kaç Yaşında Takılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Çocuklar Kaç Yaşında Lens Takmalıdır?

Teknolojinin çoğalması ve gelişmesi elbette ki yaşam kalitesini iyi yönden etkilemektedir. Teknolojinin iyi yönleri olduğu gibi bir de olumsuz yönleri vardır. Bilgisayar, akıllı telefonlar ve tabletler günümüzde küçük yaşlardaki çocukların elinden düşmüyor. Çocuklar bu cihazlarla oynarken neredeyse gözlerini dahi kırpmıyorlar. Göz sağlığı sorunları giderek artmakta olduğu için gözlük yerine lens tercih edilmekte fakat özellikle çocuklar belli yaşa kadar gözlük kullanmalıdır.

Küçük çocuğu olan anne ve babalar bu durumdan rahatsız olsa da yapacakları pek bir şey yoktur. Örneğin çocuğunuzda tablet yok fakat çoğunuz arkadaşlarında görüyor isterseniz almayın.
Her neyse gelelim asıl meseleye lens kaç yaşında takılmalıdır.

Küçük çocukların lens takması sakıncalıdır. Bilimsel olarak 7 yaşında takılabilir deseler de yine de çocukların lens takmaları sakıncalıdır. Çocuklar 12 ile 15 yaş arasında sorumluluk almaya başlarlar bu yüzden 12-15 yaş arasında lens kullanılması daha sağlıklı olacağını uzmanlar söylemekteler. Yetişkinler de lens kullanım yaşı fark etmediği için istedikleri yaşta lens kullanabilirler. Çocukların lens yerine gözlük takmaları daha sağlıklıdır çünkü çocuklar belli bir yaşa kadar daha iyi bir görüş elde etmek için gözlük kullanmalılar. Lens kullanan kişilerde lenslerin temizliğine ve bakımına dikkat etmelidir.

Yorum yapın