Logo Tasarımının Püf Noktaları

Bir firma veya kuruluşun kurumsal kimlik tasarımında önem vermesi gereken ilk şey logo tasarımıdır. Logo tasarımının kısaca püf noktaları şunlardır:

Sadelik: Bir Logoyu başarılı kılan en önemli etmen sadeliktir. İnsanların sade ve basit logoları anlaması ve kavraması çok daha kolay gerçekleşmektedir. Bir logonun karışık olmaması ve uzak mesafeden dahi anlaşılır olması bu açıdan önemlidir. Verilmek istenilen mesaj kolayca anlaşılabilir olmalıdır. Karmaşık ve görüntü kirliliği içeren tasarımlar kötü bir izlenim bırakır.

Oran: Logolar kullanılacakları ebatlar ile değil, oranlar ile sabitlenmelidir. Logolar kullanım yerlerine göre farklı ebatlarda kullanılabilecekleri için her ebatta iyi görünebilecek oranlara sahip olmalıdır.

Renk: Renk kirliliği yaratmamak ve maliyet konusunda da çok fazla sıkıntı yaratmamak adına logolar genel olarak bir veya iki renk olarak tasarlanırlar. Üç renkten fazla kullanılan logolar anlaşılması güç bir hale girebilir.

Yazı Tipleri: Logo tasarlanırken çok fazla yazı kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan yazı tipinin de anlaşılabilir ve okunabilir olduğundan emin olunmalıdır.

Uygulama: Logo tasarımları yapılırken uygulama alanlarının da dikkate alınması gerekmektedir. Uygulama alanları düşünülmeden tasarlanan logolarda kalite bozulmasının yanı sıra, farklı renk ve formlar da kullanılmak durumunda kalınabilmekte böylelikle de maliyet oldukça artmaktadır.

Özgünlük: Logo temsil ettiği firma ve kurumun hedeflerini anlatırken aynı zamanda özgün olmalıdır. Kullanılan semboller ve renkler başka bir logoyu çağrıştırmamalı ve hatırlatmamalıdır.

Yorum yapın