Macbook Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Apple markasına ait olan Macbook cihazlar şık ve profesyonel tasarımlarla ve çok fonksiyonlu olarak tasarlansa da ısınma sorunu ile kullanıcılarını epey zor durumda bırakıyor.

Kullanıcılar özelikle sistem güncellemelerinden sonra cihazı soğutma sistemini yeteri düzeyde çalışmadığını ve kullanım sırasında Macbook cihazları aşırı derece de ısındığını dile getiriyorlar. Peki cihazın ısınma sorunu nasıl çözülür, kısaca bahsedelim…

Apple Tek Bir Güncelleme İle İşi Çözdü

Macbook ısınma sorunuzu çözmek için cihaz üzerinden herhangi bir işlem yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Çünkü Apple bu durumu Macos High Sierra güncellemesi ile çözdü. Bu güncelleme cihazlarda eskiye göre çok fazla fan çalıştırmaz oldu. Bu sayede Macbook kullanıcılar cihazlarında ayar yapmadan cihazın çalışmasını stabil tutacaktır. Bunun için yapmanız gereken uygulamalar şunlardır;

  • İstat uygulamasını yükleyin
  • Menü çubuğundaki sende ve sensörden de Fana girin
  • Edit fan Rules sekmesine gelerek RPM ‘yi 4500 değere ayarlayın.
  • Hemen akabinde tekrar sensör ve fans’a giriş yapın ve kaydettiğiniz profili seçin

Bu uygulamalar sayesinde Macbook cihazınızın fanı belirlediğiniz seviyede çalıştığı için cihazınızda ısınma sorunu yaşamayacaksınız. Fakat İstat uygulaması ücretlidir. Uygulamayı indirdikten ilk 14 gün deneme süresi boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.

Macbook ısınma Sorunu Neden Kaynaklanıyor?

Macbook cihazlarda Chrome, Slack ve Tidal gibi uygulamalar cihazın işletim sisteminin çok fazla kullandığından dolayı işletim sisteminin ısısı 70 dereceyi buluyor. Bunu sonucunda da cihazlarda ısınma sorunu ortaya çıkıyor.

Ayrıca cihazda ısıma sorunu gidermek için fan çalışıp devreye girmese de bu kez de işlemciye aşırı yük biner ve cihazını yavaşlayıp kasılmasına beden oluyor. Macos işletim sistemine sahip Macbook cihazlar özel olarak geliştirilmiş istat isimli uygulama sayesinde cihazın ısınma sorunun kullanıcıları kontrol altına alabilecekler.

Bunu için yapılması gereken tek şey İstat uygulamasını çalıştırarak fanın kaç RPM düzeyinde çalıştırın belirlemek olacaktır. 4.500 RPM seviyesine çalışan bir fan sahip cihazın işlemci sıcaklığı ise 45 drece olur. Eğer cihazınızı 4,500 derece den daha yüksek bir0 RPM’den çalıştırırsanız, işlemci sıcaklığını 67 dereceye kadar düşüş olacaktır. Fakat bu durumda da cihazın fanlarını çok ses çıkarmasına ve fanın ömrünün kısalmasına neden olur.

Yorum yapın