Makale Yazarak İnternetten Para Kazanmak

En İyi Ve Başarılı Bir Yazar Olmanın Püf Noktaları

Günümüzde internet üzerinden tatmin edici düzeyde para kazanılabilecek yöntemler arasındaki makale yazarlığı, özellikle öğrenciler tarafından daha yoğun olarak yapılmaktadır. Makale yazarak internetten para kazanmak için biraz dil bilgisi hâkimiyeti, internet bağlantısı ve internete bağlantı sağlanabilecek bir cihazın olması yeterlidir.

Bu yazımızda makale yazarak internetten para kazanmanın mantığını ve diğer detayları, sizlerle paylaşacağız.

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanma Mantığı Nedir?

İlk olarak, işin mantığından bahsedelim. Neredeyse her gün ziyaret ettiğimiz web siteleri, Google gibi arama motorlarında hem daha fazla görünmek ve hem de daha fazla ziyaretçi kazanmak için, daha fazla içerik yayınlamak zorundadır.

Bir web sitesinin daha fazla kazanabilmesi için, daha fazla ziyaretçiye sahip olması gerekir. Bunun doğal bir gerekliliği olarak da, arama motorlarında daha fazla görünürlük esastır. Site sahibinin günlük belirli bir düzeye kadar içerik hazırlayabilmesi, sitenin teknik işleri nedeniyle zaman bulamaması veya içerik hazırlama konusunda yeteri kadar kabiliyetinin bulunmaması gibi nedenlerle, ücreti karşılığında hizmet almaktadır.

Kaliteli içeriğin fazla olması daha fazla ziyaretçi sağlayacağı için, site sahipleri içerik yazarlarından yani sizden ücretiyle makale alımı yapacaktır. Yani bu alımlar zevk için değil, daha fazla kazanç sağlamak içindir. Karşı tarafından kazanacak olması, işin mantığını zaten özetliyor.

Makale Yazarak İnternetten Para Kazanmak İçin Ne Yapılmalı?

Makale ihtiyacı olan kişilerle anlaştıktan sonra, size verilen konuları internet üzerinden kısaca araştırarak yeniden yazmanız gerekir. SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusunun cevabını Google’da aradığınızda, makalenin SEO uyumlu olması için gerekli olan şartları anlayıp bu şartlarda içerik yazılması gerekir.

Seo Uyumlu Makale İçin Biraz Detaya İnecek Olursak, Maddeler Halinde Şunlara Yer Verebiliriz.

  • Yazacağınız içerikler, kesinlikle doğru bilgi vermelidir.
  • İçeriklerinizde hiçbir şekilde kopya olmamalı, aynı konu tamamen size has cümlelerle anlatılmalıdır.
  • Size verilecek anahtar kelimelerin makale başlığında, makalenin ilk paragrafında, bir kez alt başlığında ve başlık hariç toplamda her 200 kelimede 1 kez geçmesi gerekir.
  • Makalenin alt başlıkları, H etiketlerine uygun olmalıdır.
  • Okuyucu odaklı SEO için, alt başlıklar ve paragraflar kullanılmalıdır.
  • Devrik cümleler kullanılmamalı, makale yazılan dilin imla kurallarına dikkat edilmelidir.

Genel olarak bunlara benzer şeylere dikkat edilmesi, makalenin SEO uyumlu olmasını sağlayacaktır.

Makaleler Neden Başka Sitelerden Kopyalanmıyor?

Bunun, iki esas nedeni vardır. Birincisi kopyalanacak içeriğin zayıf bir ihtimalde olsa telif hakkının olması, ikincisi ise Google tarafından kopya içeriklere hoş bakılmamasıdır.

Google ve diğer arama motorları, kopya içerikleri değersiz içerik olarak görmektedir. Yapay zekâ sistemi oldukça gelişmiş olan Google mantık olarak, zaten bu içerikten veri tabanımda on binlerce var. Neden aynı içeriği daha üste çıkarayım? Mantığıyla hareket etmektedir.

Aynı konuda sizin yazacağınız içeriğin farklı kelimeler ve cümleler ile yazılması durumunda Google yapay zekâsı, yazdığınız içeriği o konu hakkında yeni bilgi olarak algıladığın için web sitesini biraz daha ön sıralarda göstermektedir. Konunun rekabet durumuna göre sitenin ilk sayfalarda yer alması, siteye daha fazla ziyaretçinin girmesine sebep olur.

Bu mantıkla web sitesi sahipleri, kesinlikle özgün içerikler istemektedir ve bunun için makale yazarak internetten para kazanmak isteyen kişilere ücret ödemektedir.

Makale İhtiyacı Olan Kişilere Nasıl Ulaşabilirim?

Arama motorlarına “Webmaster forumları”, “Makale yazarak para kazanma” gibi terimleri aratarak, içerik ihtiyacı olan kişilere ulaşabilirsiniz.

Makale yazarak internetten para kazanmak ve makale ihtiyacı olan kişilere ulaşmanın en kolay yolunun, webmaster forumları olduğunu belirtelim.

Makale Yazarak Aylık Ne Kadar Kazanabilirim?

Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak isteyen kişilerin en sık sordukları sorulardan biri de, yapacakları işten aylık kazançlarının ne olacağıdır.

Makale yazarak ne kadar para kazanılacağı hakkında, net bir şey söylemek mümkün değildir. Kazancınız, tamamen size bağlı olan bir durumdur. Daha fazla kazanmanın temel şartı, ciddi anlamda kaliteli içerikler üretmektir. Ayrıca günlük yazacağınız kelime sayısı da, kazançları doğrudan etkileyecek faktörlerden biridir.

Kaliteli makaleler yazdığınızı düşünürsek, yazacağınız içeriklerin 100 kelimesini 1,50 TL’den satabilirsiniz. Müşterileriniz genellikle sizden, 300 kelime ve üzeri içerikler isteyeceklerdir. 300 kelime olarak basit bir hesap yapacak olursak, her makale için 4,50 TL kazanç elde edersiniz. Saatte 500 kelime yazdığınızı düşünürsek, 10 saatlik çalışma sonucunda 5000 kelime içerik yazabilirsiniz. 5000 kelime ise günlük 75 TL’ye tekabül etmekte olup, aylık kazancının 2.250 TL olacaktır.

Çok hızlı klavyeye sahip olup araştırma ve anlama yeteneği gelişmiş olan birçok insan, saatte 700 kelime üzerinde içerik üretmektedir. Yani aslında aylık kazancınızın, bu rakamların çok üzerinde olması ve 4000 TL gibi rakamları bulması muhtemeldir.

Makale yazarak internetten para kazanmak isteyenlerin birçoğu taban fiyat olan 100 kelime 1,50 TL’den hizmet veriyor olsa da, 100 kelime için 2-3 TL arasında ücret alan yazarlarında olduğunu hemen belirtelim.

Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak daha çok ev hanımları, öğrenciler ve engelli bireyler için ideal bir seçenek olsa da, işini hakkıyla yaparak hızlı içerik üretebilecek kişiler için de oldukça kazançlı bir iş modelidir.

Yorum yapın