Malign Melanom Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kanser türlerinden biri olan Malign Melanom nedir? Ölümlere neden olur mu? Malign Melanom, erken teşhis konulmadığı zamanlarda ölümlere neden olan bir kanser türüdür. Deri üzerinde gelişen bu tür göz ve bağırsak çevrelerinde de görülebilmektedir. Kafa derinizde ve tırnaklarınızın altlarında da görülebilir. Ancak bu ihtimal oldukça azdır. Dünyada bu hastalığa yakalananların sayısı 150.000’den fazladır. Bu kanser türü çok ciddi rahatsızlıklara ve ölümlere neden olabilir. Erkeklere oranla daha çok kadınlarda görülen bir türdür. Erken teşhis konulamazsa ölümle sonuçlanabilir.

Hemen her insanın vücudunda bir ben mutlaka bulunur. Bu benle kanser işaretçisi olabilir. Özellikle etkisi altına girdiğimiz yaz ayları nedeniyle oluşan sıcak havalar ve bu havanın kaynağı olan güneş bu kanser türünü etkilemektedir. Beyaz ve açık tenli insanların çok fazla güneş ışınlarına maruz kalması bu kanser türünü tetikleyebilir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce mutlaka korunmamızda fayda vardır. Deri kanserinin en tehlikeli türü Malign Melanom’dur. Vücudunda ve yüzünde çilleri bulunan bu insanlar daha çok etkilenmektedir.

Deri kanseri ölümlere neden olabilmektedir. Bu sonucun nedeni ise Malign Melanom’un olmasıdır. Malign Melanom deri kanserini etkileyerek ölümlere sebebiyet verir. Kalıtımsal olarak geçmese de ailesinde daha önce bu rahatsızlığı yaşamış olan insan diğer kişilere oranla daha yüksek ihtimalle bu kansere yakalanabilirler. 3 çeşidi bulunan bu kanser türü benleri etkiler ve aslında bu çeşitler kanserin hangi safhada olduğuna işarettir.

Bu hastalığı tetikleyen faktörler arasında güneş ışınları ile aşırı temas, bilinçsizce ve sıklıkla kullanılan makyaj malzemeleri, solaryum gelebilir. Vücudunuzdan bulunan benler kanama ya da iltihaplanma yapıyorsa bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Benlerin büyüklüğü, şekilleri, renkleri farklılaşıyorsa hemen bir doktora başvurmalısınız. Bu hastalıkta erken teşhis çok büyük önem arz ediyor. 10 yaşından itibaren görülebilen benler sonraki evrelerde değişiyorsa ya da kanama gibi etkileri bulunuyorsa hiç vakit kaybetmemeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Tedavi yöntemleri hastalığın derecesine göre kişiye özel belirlenmektedir. Erken teşhis edilen hastaların kurtulma şansları vardır. Ancak çok geç kalınmış hastalarda bu durum ne yazık ki olumsuzdur. Cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebilen bu hastalık aynı zamanda ilaç tedavisi ile de geçirilebilir. Ancak hastalığınızın ne derece olduğu tedavi aşamasında çok ama çok önemlidir. Bu nedenle aylık olarak vücudunuzdaki benleri kontrol etmeli ve güneşe çıkarken mutlaka koruyucu önlemler almalısınız.

Yorum yapın