Mandalinanın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Özellikleri

Mandalinanın familyası turunçgillerdir. Başlıca türleri bunlardır: Adi (bilinen, bidik anlamında) mandalina (citrus reticulata), satsuma (c.unshiu), king (c.nobilis), Akdeniz mandalinası (c.deliciosa). Mandalina ağacı 3-5 metre boylarında, portakal ağacından biraz daha küçük ağaççıklardır. Kışın yapraklarını dökmez. Uzunca, sivri uçlu yaprakları ve beyaz çiçekleri vardır. Meyveleri yumurta iriliğinde, ama basık-küremsi biçimli, turuncu kabuklu ve bol sulu bir meyvedir. Ekim ayından başlayarak olgunlaşmaktadır.

Mandalina Nerelerde ve Nerde Yetişir?

Ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege kıyılarında yetiştirilir. Bir miktarda doğu Karadeniz kıyılarında  yetiştirilmektedir. Türkiye’nin, önemli dışsatım yani ihraç ettiği ürünlerden bir tanesidir.

Başlıca Neler Yapılır?

Taze mandalina tüketimini başlıca reçel, marmelat, şerbet ve meyve suyu şeklinde tüketimler izlemektedir. Kabuğundan esans elde edilir.

Mandalina Faydaları

Mandalinanın vücudumuza faydaları ise C vitamini açısından oldukça zengin olması soğuk algınlıklarına karşı vücutta hastalıklara karşı direnç sağlar. Kanı temizleyici özelliği vardır. Mandalinanın yatıştırıcı etkileri de vardır.

Yorum yapın