Manga ve Mangaka Nedir?

Mangaka çok çalışmak zorunda olan bir günde hemen hemen 12 saate kadar çalışmaları gerekir. Ayrıca haftada ise en az 19- 20 sayfa manga yazmaları gerekir. Mangaka eğitimi lise sonunda iki yıl kadar eğitimle olmaktadır.

Mangakalar genel olarak bağımsız olarak çalışmaktadır fakat bazılarının asistanları bulunmaktadır. Oldukça zor ve yorucu bir meslektir fikirlerin iyi olması gerekir öykülerin güzel olması için en önemli etken özgünlüktür. Her iş için mülakat gerektiği gibi mangaka için okula girebilmek kolay değildir mülakat yapılmaktadır.

Manga Mesleği Nedir?

Manga yapabilmek için öncelikle çizelge veya taslak yapmak gerekir. Bunun için fazla özentiye gerek kalmadan okunabilir olması ve anlaşılması yeterlidir. Hazırlanan taslak yayın evine gönderilerek kontrol edilir beğenilir veya reddedilir veya düzeltmeler yapılarak kabul edilir dergide yayınlanması için belirli bir süre içinde çizimler başlanır küçük bir hata sayfayı en başa döndürebilir zor ve dikkat gerektiren bu iş için zaman çok değerlidir.

Çizim işlemleri bittikten sonra tümü yayın evine gönderilmektedir. Beğenilen mangalar dramaya uygulanarak başka ülkelerde basılabilir veya dergi için reklam kampanyalarına katılımı istenebilir.

Manga Ve Mangakaların Özellikleri

Anime serisinin çizim halinde olmasına manga denilmektedir. Tamamen bağımsız olan çizgi romanlarından farkı sol tarafta bulunan kareden başlamak yerine sağ tarafta bulunan kareden okumaya başlanmasıdır. Ayrıca bazı animeler mangalardan esinlenerek yapılmaktadır. Manga çizimi yapan kişilere mangaka denilmektedir.

Çizimlerde ise kullanılan kalemler farklıdır. Birçok kalem türleri ve hepsinin de ayrı özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca çizimler için zamanla farklı araç ve gereçler gerekir. Otomatik kalem standart manga çizim kağıdı mürekkep kalemleri ve daha bir çok malzemeler mutlaka olması gerekmektedir. Manga çizim malzemelerini her yerde kolayca bulabilirsiniz ayrıca ister set halinde veya arzuya göre tek olarak hepsi farklı olarak alınabilir.

Manga öğrenebilmek uzun zaman alsa da zevkli ve çok sevilen bir meslektir. Fakat diğer okullarda olduğu gibi bazı kurallarda manga da bulunmaktadır. Okula devamsızlıktan dolayı sınıfta kalmak gibi bazı zorlukları bulunmaktadır. Manga ve mangala çizimlerinde başarılı olunsa da yüksek bir kazancı yoktur.

Yorum yapın