Mantar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hepimiz biliriz ki doğanın bize armağanı bir çok sebze ve meyve gibi mantarda sofralarımızın vazgeçilmez bir besini. Fakat diğer sebzelere oranla mantar hem çok daha çeşitli, hem de içeriğinde zehir barındırabilme özelliğine sahip türleri olduğu için bilinçsiz bir tüketimle kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden de mantar sıradan bir besin olmaktan öte doğadan toplarken hatta pazardan alırken bile titizlikle dikkat edilmesi gereken bir besin çeşididir.

Mantar sofralarımızda bir çok yemeğe giren, lezzeti ile damak tadımızı güçlendiren bir üründür. Fakat mantar alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Ülkemizde yağışların başlaması ile birlikte ortalama 10-12 bin civarında farklı tür mantar yetişmektedir. Bu türlerden 200’e yakını yenebilmektedir. Fakat konuya hakim olmayan, mantarların çeşitleri ve aralarındaki farkları bilmeyen bir kişi için zehirli mantar ile zehirsiz olanı ayırt etmek pekte mümkün değildir.

Bu yüzden uzmanlar diyor ki kültür mantarını tercih edin. Açık mantarların zehir riskinin dışında üretimden kaynaklanan riskleri de mevcut. Üretim alanında yapısı itibariyle mikroorganizmalara çok açık olan mantarlar, çevre etkilerinin de yardımıyla daha riskli bir hal alabiliyorlar.

Ambalajlı Ve Etiketli Ürünleri Tercih Etmeliyiz

Ambalajlı ve etiketli ürünleri tercih etmeniz sizin ve ailenizin sağlığı açısından en iyisidir. Mantarların üretim tarihinden itibaren kullanım süreleri genellikle kısadır. Bu yüzden üretim tarihine, firma bilgilerine dikkatle bakınız. Taze mantarları tercih ediniz. Mantarı çiğ olarak tüketmeyiniz.

Yorum yapın