Mantar Zehirlenmesi Nasıl Oluşur? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ülkemizde mantardan zehirlenenlerin sayısı bir hayli çok nedeni ise hangi mantarın zehirli veya zehirsiz olduğunu bilmeden tüketmeleridir. Genelde kırsal bölgelerde yaşayan kişiler doğal ortamlarda yetişen mantarların tadını bildiği için toplamaktalar. Birde cinsini bilmeyen kişiler vardır e bu durumda ortaya ciddi sonuçlara yol açan zehirlenmelere neden olmaktadır. Mantar ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ortaya daha sık çıkar bunun nedeni ise yağışların bu mevsimlerde bol olmasıdır.

Evet bir çok mantar içeriğinde zehir barındırmakta kesinlikle tanımadığımız mantarlardan uzak durmalıyız. Şimdi bakalım mantar zehirlenmesi belirtileri nelerdir; Zehrin belirti göstermesi yenen mantar türünün yapısında ne kadar zehir barındırdığına göre değişiklik gösterebilir. Genelde 2 veya 6 saat içerisinde belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar; kişide sersemlik başlayabilir, kendisini uykusuz hissederek uykuya meyil verebilir, gözleri net görüyorsa bulanık görmeye başlayabilir, tansiyon düşüklüğü görülebilir, nabız artışı, ağızda metal bir tat, terleme, yüz veya boyun bölgelerinde kızarmalar ve bulantı eşliğinde kusmalar mantar zehirlenmesini işaret edebilir.

Eğer yediğiniz mantarın türüne göre zehirlenme belirtisi 6 saatlik bir süre sonrasında ortaya çıkmaktadır. 6 saat sonra ateş, ishal, bulantı ve kusma, karın ağrısına bağlı karaciğer ve böbrek gibi iç organlarda oluşan bozukluklarda zehirlenme belirtisi olabilir. Mantar zehirlenmesi ciddiye alınması gerektiğini toplumumuz bilinçlendirilerek her mantarın yenmediğini bilmesi koma ve ölümle sonuçlanan zehirlenmelerden uzak durması demektir.

Peki mantar zehirlenmesi nasıl tedavi edilir; Yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden biri veya bir kaçı mantar yedikten sonra ortaya çıkmışsa yapacağınız ilk iş en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz ve size sorulan sorulara doğru cevap vererek örneğin; yediğiniz mantarın türünü ve ne zaman yediğiniz gibi sorular olabilir. Doktorunuz yenen mantar türüne göre tedavi süreci başlatır.

Şimdi bu yazımızı okurken aklınızda mantar zehirlenmesinin tedavisi var mı? diye soru varsa cevaplayalım; Zehirlenme ne kadar erken teşhis edilirse iyileşme süreci o kadar çabuk olur geç kalınmış bir teşhis hastayı ölüme kadar götürebilir. Umarım bu yazım kişilerin azda olsa bilinçlenmesine katkı sağlamıştır.

Yorum yapın