Market Sütü Ve Açık Süt Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ne kadar marketlerde son teknoloji kullanılarak üretilen sütler satılsa da bazı kişiler için o sütler yerine açık satılan sütler daha sağlıklı oldukları için tercih edilmekte. Buradaki temel inanış açık sütlerin inekten sağıldığı gibi satılması. Ancak bu doğru değil. Günümüzde açık sütler dahi uzun süreli olmaları için çeşitli işlemlerden geçiriliyorlar. Bu yazımızda açık süt ile market sütü arasındaki farklar nelerdir bunlara göz atacağız.

Sütün Süzülmesi Olayı

Marketlerden alınan sütleri süzme gibi bir işlem söz konusu değil. Hatta kutudan direkt olarak bardağa koyup içebilirsiniz. Ancak açık sütlerin süzülmesi gibi bir durum gerekmekte. Tülbentler ile eskiden beri yapılan bu işlem ne olursa olsun teknoloji kullanılarak yapılan süzme işlemi kadar etkili olmuyor.

Yağ Oranları Arasındaki Fark

Açık süt ile market sütü arasındaki farklar denildiğinde akla gelen bir diğer madde ise içerdikleri yağ oranları. Marketlerde satılan sütlerin içerisindeki yağ oranı Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenmiştir ve bu oran % 3’tür. Ancak açık sütlerde buna çok fazla dikkat edilmez. Bunun yanında yağ oranının seviyesini kontrol etmek de mümkün olmamakta.

Market Sütlerinde Hile Yapılaması Daha Zordur

Market sütlerinde tüm değerler önceden belirlenmiştir. Bu yüzden bu değerlerin farklı olması söz konusu değildir. Ancak açık sütlerde sütün içine çeşitli kimyasallar katılarak donma ve kuruma noktaları ile oynanması olasıdır. Bu tür hilelerle sütün normalden daha uzun süre içilebilir olması sağlanırken bu durum sağlık açısından kabul edilebilir değildir.

Hasta Hayvanlardan Sağılan Sütler Önünüze Gelebilir !!!

Hasta hayvanlardan sağılan sütler eğer hayvana ilaç içirildi ise bu ilaçların etkilerini taşıyarak insana geçebilir. Örneğin antibiyotik içirilen bir hayvanın sütü bu ilacın etkilerini taşıyacaktır. Market sütlerinde paketleme işlemi yapılmadan önce sütün içinde bu tarz ilaç etkileri olup olmadığını saptamaya yönelik testler yapılır. Ancak açık sütlerde bu testleri yapmak mümkün olmamakta.

Yorum yapın