Mars Hakkında Bilmediğiniz İlginç Gerçekler

Mars dünyada ki bütün insanların ilgisini çekmektedir. Mars’ta koloni kurmak gibi bir çok uzay çalışmaları yapılmakta. Bunu üzerinde çalışan en önemli şirket ise SpaceX’dir. SpaceX, Mars’ta koloni kurmak için büyük çalışmalar düzenlemektedirler ve bir çoğunda başarı göstermekte. Bir çok uzay severin gelecekte görmek istediği en büyük olay, Mars’ta koloni kurmayı ve orada insanoğlunun yaşadığını görme düşüncesi içerisindeler. Bugün ise sizlere Mars hakkında bilmediğiniz ilginç bilgiler vereceğiz.

Mars Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler

Mars’ta gün batımı bizimki gibi değildir. Bizim dünyamızda turuncu bir renk şeklinde gün batımı olurken, Mars’ta ise mavi renkte olmaktadır.

Bildiğiniz üzere dünyamızın tam bir yılı 365 gün sürmektedir. Mars’ın bir yılı ise 687 gündür.

Mars’ta 2022 yılında insan kolonisi kurulması düşünülmekte. Bu yolculuğa ise 100.000 insan başvuru yapmış bulunmakta.

Dünyamızın en büyük dağının Everest olduğunu hemen hemen herkes bilmekte. Fakat güneş sistemimizde en büyük dağ ise 22 kilometreli yükseklikliye ile Mars’taki Olympus Dağıdır.

Mars’ta bir yaşam var diyebiliriz. Fakat yaşayan şey ise bir demirden ibaret. Uzay şirketlerin gönderdiği 7 adet uzay robotu Mars üzerinde yaşamalarına ve araştırmalarına devam etmektedir.

Bildiğiniz üzere Mars’ın diğer adlarından gibi ise kızıl gezegendir. Peki hiç düşündüğünüz oldu mu ? neden kızıl renkte diye. Mars’ın kızıl renkte olmasının sebebi ise atmosferinde bulunan Demir oksit yüzündendir.

Mars, dünyamıza oranla küçüktür, neredeyse dünyamızın yarı çapı kadardır.

Mars’ın tam tamına 4 milyar önce yaşanılabilir bir gezegendi. 4 milyar önce Mars’ta oksijen açısından zengin bir atmosfere sahipti. Şimdiler de ise atmosferleri zararı güneş ışınlarını geçirmektedir. Atmosferin zayıflaması yüzünden yaşamın olmadığı düşünülmekte.

Mars gezeninde akıllara sığmayacak şekilde büyük kum fırtınaları olmakta. Bu fırtınalar aylar sürmekte ve gezegenin yüzeyini neredeyse tamamen kaplamaktadır.

Mars’ta hiç kendi doğum gününüzü kutlamayı hayal ettiniz mi? NASA şirketinin gönderdiği Curiosity adlı uzay aracı Mars’ta buluşunun birinci yılını kutladı ve kutlarken mutlu yıllar şarkısını söylemeyi de unutmadı.

Yorum yapın