Marvel Karakterlerinin İsimlerinde Yatan Sır!

Stan Lee yönetiminde Marvel firması 1961 senesinde yayınlamaya başladığı Fantastic Four ile günümüzün süper kahramanlarının temelini atmaya başlamıştı.

Marvel’ın yarattığı kahramanların güçleri birbirlerinden farklı olsa da esasında aralarında ilginç bir ortak nokta barındırıyordu. Bu ortak nokta kahramanların isimlerinde yatıyordu. Dikkat edecek olursanız kahramanların ilk isimleri ve ikinci isimleri (veya soyadları) aynı harf ile başlıyor!

Örneklere bakalım: Peter Parker, Bruce Banner, Fantastic Four, Reed Richards, Doctor Doom, Silver Surfer, Sue Storm, Green Goblin, Happy Hogan, J. Jonah Jameson, Matt Murdoch, Otto Octavius, Pepper Potts, Stephen Strange, Scott Summers, Wade Wilson, Betty Brant, Richard Rider, Warren Worthington III…

Aynı harf ile başlayan isimlerin kullanılmasının sebebi Stan Lee’ye sorulduğunda cevabı basit olmuş: “İsimleri kolay hatırlamak!”.

Stan Lee’nin ilk senelerde çizgi romanlarda yaşadığı isim hatalarını hatırlayınca bazen bu yöntemin işe yaramadığı da görülüyor. Örn: Peter Parker yerine Peter Palmer yazması ve aşağıda Hulk çizgi romanında olduğu gibi Bruce Banner yerine Bob Banner yazması gibi…

Esasında bu tekniğe DC Comics karakterlerinin isimlerinde de rastlanıyor. Ancak Marvel kadar yoğun değil.

Yorum yapın