Masa Oyunlarının Kralı: Okey

Bazı alışkanlıklar zaman geçse bile geçerliliğini kaybetmez. Hiç şüphesiz okey bunlar arasında en aşina olduğumuzdur. Ben kendimi bildim bileli okey oynarım. Aynı şekilde ailemde düzenli olarak okey oynamak bir alışkanlık halini almıştır. Bizim için bu oyun sadece bir zaman geçirme aracı değil aynı zamanda bir terapi yöntemi olmayı başarmıştır. Aynı özellikleri olduğunun düşünen yüz binlerce kişi olmamış olsaydı, bu kadar geniş bir coğrafyada kendine yer bulmayı başaramazdı diye düşünüyorum.

Okeyin Başarısının Sırrı Nedir?

Yapılan bir araştırmaya göre masa oyunlarında oyuncu sayısı sabit kalırsa başarı oranı artıyormuş. Her ne kadar iki ya da üç kişi ile oynanabilse bile okeyi okey yapan dört kişiye ihtiyaç duyulmasıdır. Bu şekilde hem bireysel hem de ekip oyunu masalar kurulabiliyor. 4 kişinin oynadığı ve ekip olarak bu kadar eğlenceli bir şekilde yürütülebilen başka bir oyun hiç görmedim. Modern zaman oyunları arasında yer alan strateji tabanlı kart oyunlarından tutunda, iskambil kartlarıyla oynanan oyunlara kadar hiç birinin bu kadar çok kişi tarafından sevildiğini de görmedim. Peki o zaman sırrı ne?

Bana kalırsa okeyin sırrı öncelikle ekip oyunu olmasından geliyor. Sonrasında ise kendine ait kuralları içerisinde hem şans hem hesaplama yapılması onu ilk sıraya yerleştiriyor. Doğrudan satranç gibi strateji temelli bir oyun olmamasına rağmen rakibinin taşlarını öngörerek oynadığımız bir oyun olduğu için onu seviyoruz. Uzun lafın kısası hayat gibi görüyoruz hem strateji biraz da şansa ihtiyaç duyuyoruz.

Nerede Okey Oynayabiliriz?

Günümüzde okey masalarına hemen her mahallede rast gelmek mümkün oluyor. Bunun için internet’te OKEY OYUNLARI OYNA seçeneğinin sunulduğu pek çok adres bulunmasına rağmen biraz önce adresine yer verdiğim okey oyunları adresi kesinlikle ilk sıralarda yer almaya adaydır. Hem eğlenceli hem kolay kullanıma sahip hem de hızlı olması nedeniyle pek çok adresten bir adım öne çıkmayı başarıyor. Bunun dışında bilgisayar dışında değil de mahallenizde okey oynamak istiyorsanız bu sorunuzun cevabını ne yazık ki ben buradan size veremem. Biraz dışarı çıkmalı ve çevrenize bakarak bu oyunu seven arkadaşlar edinmeniz gerekmektedir.

101 Okey Oynamak İstiyorum

Bu oyunda aynı şekilde okey taşlarıyla oynanan ama hesaplama ve oynaması biraz daha farklı olan bir oyundur. Elin açması ve rakibe işleme gibi durumlar ortaya çıktığı için sizin avantajınızı bir anda rakibiniz kendine çevirerek eli kazanabilmektedir. Bu sebepten 101 sevenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Yine yapılan bir araştırma ile anlatmaya devam etmek istediğim bir konu vardır. Hesaplama üzerine oynanan oyunların (özellikle matematik tabanlı) kişilerde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. Bilgisayar başında ya da mobil olarak bu oyunu çok fazla oynayan insanlar daha fazla hesaplama yapacakları için daha rahat edeceklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Hesaplama tabanlı oyunlar arasında yer alıyor olmasına rağmen aynı okeyde olduğu gibi 101 içinde şansın son derece önemli bir faktör olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Zamana bağlı olarak bu seçenekten yararlanmalı ve ara ara da olsa bu oyunu oynamalısınız.

Okeyin Kart Oyunlarından Farkı Nedir?

Hepsinden önemlisi kapladığı alanın daha yoğun olması albenisinin artmasını sağlamaktadır. Kart oyunları daha yoğun bir düşünce gerektirmesine rağmen şans faktörünün daha yoğun olması anlamına gelmektedir. Masa oyunlar arasında yer alıyor olmasına rağmen çoğunlukla şans temelli oyunlar arasında sayılır olması da kart temelli oyunlara kıyasla okeyin bir adım öne çıkması anlamına gelmektedir. Zaman geçirmek için bir oyun oynamak isteyen kişilere benim naçizane tavsiyem okey ve 101 okey oynamalarıdır. Bu sayede zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamayacaksınız. Farklı oyun seçenekleri yok mu? Tabii ki var ama özellikle internetten oynayacak kişiler çoğunlukla bot ve bilgisayara karşı oynamak durumunda kalabilir. Çok büyük bir kitle tarafından oynanan tek oyun olması nedeniyle beklemeksizin okey oynamak son derece kolay olurken aynı şansa kart oyunları ile erişemezsiniz.

Pratik Okey Oynamanın Adresi

Bu konuda her geçen gün farklı bir adres ön plana çıkarılıyor olsa da büyük bir kısmı anlaşılmaz bir alt yapıya sahip olmalarından dolayı çok fazla tercih edilmemektedir.

Bir web sitesinin hızlı olmasının yanı sıra eğlenceli olmasının nedenleri arasında da pratik okey gibi seçeneklere sahip olması da ilk sırada yer almaktadır. Farklı adresleri ziyaret ederek tüm bu seçeneklere son derece hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Neden Okey Oynamalıyım

Bir sebebi yok, çoğunlukla kişiler zaman geçirmek için okey oynarlar. Benim okey oynama sebebim oyun oynamayı sevmem ve alışkanlık olmasından kaynaklanmaktadır. Doğrusunu söylemek gerekirse uzun süredir düz okey yerine 101 okey oynuyorum bu durumun temelinde yatan neden ise hem daha fazla hesaplama yaptırıyor olması hem de daha fazla kişi tarafından oynanıyor olmasıdır. Bir oyunu popüler yapan şeyi illa bir sebep üzerine oturtmak mümkün olmayabilir.

Sonuç Olarak

Okey bir alışkanlık bir zaman aracı olarak düşünülmelidir. Bu şekilde boş geçen zamanınızı değerlendirmek ve yeni insanlarla tanışmak isterseniz sadece okey oynayarak başlayabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren pek çok adres bulunur. Bunlar arasında okeyin de önemli bir noktada bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Yorum yapın