Mastercard ve Visa Arasındaki Farklar

Visa ve Mastercard aslında bir rakip firma olmakla birlikte toplumda ikisine karşı kullanım oldukça yoğundur. Çoğu tüketici bu ikisi arasında ciddi farklılıklar olduğunu düşünmektedir.

Farkı sadece bankaların yapmış olduğu anlaşmalardan dolayı kaynaklanmaktadır.

Mastercard Nedir?

Mastercard 1966 yılında Amerika tarafından kurulmuş bir şirkettir. Mastercard müşterinin bankaların kredi ve banka kartını kullanarak ödemesini sağlamaktır. Ödeme sistemleri arasında Mastercard büyük bir öncülük ve liderlik konumundadır.

Visa Nedir?

2004 yılında Avrupa da kurulmuş olan bir şirkettir. Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede kullanımı mevcuttur. Genel şirketi İngiltere de bulunmaktadır.

Visa ve Mastercard Özellikleri

Bazı atmler de visa kartı kullanılabilmektedir aynı şekilde yine bazı atmler de de mastercad kullanılabilmektedir. Sizin herhangi bir sorununuzda sizin ilk görüşeceğiniz kişi aslında bankalardır. Ancak bankanızda visa ve mastercard ile muhatap olmaktadır. Bazı pos cihazlarında atmler de olduğu gibi geçersizlik bulunmaktadır. Özellikle yurtdışında mastercard ile yapmış olduğunuz alışverişlerde pos cihazı onay vermeyebilir.

Günümüzde böyle bir sorun pek kalmadı. Ancak yurtdışına gidecekseniz özellikle visa kartının yanında mastercard kullanmanızda fayda olacaktır. Visa ve masterd kredi kartına dikkat etmekten ziyada hangi bankadan aldığınız ve gideceğiniz ülkenin o bankalardan bulunup bulunmamasıdır. Tabi ki illa A bankam var gideceğim ülkede bulunması gerek diye bir zorunluluk yok burada devreye mastercard ve visa kredi kartlarınız devreye giriyor.

Visa ve mastercard arasındaki diğer bir farklılık ise şirketler birbirlerine rakip olduğundan tarafınıza bazı kampanyalar ve avantajlar sağlamaktadır. Örneğin Visa platinum adını verdiği üründe yurtdışına seyahat teklifleri ve restoranlarda ciddi bir kampanya ve avantajlar sağlamaktadır. Aynı şekilde mastercard şirketinin de seyahat olarak kampanyaları bulunmaktadır.

İki rakip firmanın kullanıcı sayısı birbirine oldukça yakın olması bu rekabeti sürekli gözden geçirmektedir. Bu iki şirket dünya pazarının büyük çoğunluğunu elinde bulundurmaktadır. Kredi kartı seçiminde müşterilerin asıl dikkat etmesi gereken faiz oranlarıdır mastercard ve visa şirketlerinin bu konuda bir farklılıkları yoktur. Her bankanın ayrı ayrı kullanım opsiyonları ve faiz oranları bulunmaktadır. Bu yüzden kredi kartı ve banka kartı seçerken bunlara nelere dikkat etmeniz gerekir.

Yorum yapın