Mazı Arısı Nedir? Mazı Arılarının Özellikleri Nelerdir?

Hayvanlar aleminde kendine has özelliklerle donatılmış bir çok canlı vardır bu canlılardan sadece biri olan mazı arıları ve genel özelliklerini kısaca sizlere anlatacağım.

Mazı Arılarının Özellikleri Nelerdir?

Yaygın isimleri mazı arıları olarak bilinmekte bu arıların 2.000 den fazla türleri bulunmakta bu türleri tek tek saymamız mümkün değil genel özelliklerini kısaca sıralayacağız. Küçük canlılardır boyutları 2 ile 8 mm arasında değişmektedir. Kanatlı ve kanatsız türleri vardır siyah, koyu kahve, kambur ve parlak görüntüleri vardır.

Lavralarını bitkilerde görmek mümkün. Dişi mazı arıları yumurtalarını bitki dokularına yapar. Beslenme şekilleri ise yetişkin arılar meyve özü, yaprak öz suyuyla beslenirken bazen de bir şey yemezler. Lavraları ise bitki ve böceklerle beslenir ancak böcekle beslenenler azdır genelde bitkilerle beslenirler. Yaşam alanları oldukça geniştir genelde ormanlar ve tüm karasal alanlarda yaşamaları mümkündür. Tabi türlerine göre yaşam bölgeleri değişmektedir. Kısaca mazı arılarının genel özelliklerini anlattım doğada yaşayan diğer canlılar gibi bu canlılarda eko sistemde büyük görev üstlenmekte lütfen hiç bir canlıya hayvan muamelesi yapmayalım onlarda dünyanın bir parçasıdır.

Yorum yapın