Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Birçok ismi olan melisa otu, halk arasında, oğul otu, limon otu gibi türlü isimlerle de anılmaktadır. Tanınması Ortaçağ dönemlerine dayanmaktadır. O tarihlerden beri, şifa kaynağı bir bitki olarak tıpta kullanılmıştır.

Özellikle, böcek sokmaları ve bazı yaraların iyileştirilmesinde kullanıldığı, eldeki bazı belgelerle kanıtlanmıştır. Bütün bu özelliklerinin ötesinde, en çok bilinen özelliği, rahatlatıcı, stres ve endişe giderici bir bitki olmasıdır.

Stres ve Endişe Gidermede Etkili Olan Melisa Otu

Melisa bitkisinin, sakinleştirici özelliği en öne çıkan vasıflarındandır. Bazı dermokozmetik ürünlerin yapımında da kullanılır. Bazı uçuk kremlerinin içeriğinde yer alır. Rahatlatıcı ve uyku verici etkisi ile daha çok demleme çay şeklinde halk arasında tüketimi yaygındır.

Melisa Otunun Sağlık Üzerinde Olumlu Etkileri ve Kullanım Alanları

Melisa otunun, sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra, yaygın kullanım alanları da bulunmaktadır.

  • Melisa otunun, bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmektedir.
  • İnsülin direnci ve kan şekerini dengelemesi açısından öne çıkan bir bitkidir.
  • Antioksidan bir bitkidir.
  • Endişe giderici ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Uyku getirmesi için, akşamları çay şeklinde tüketimi yaygındır.
  • Beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunur. Hafızayı geliştirir.
  • Cilt sağlığı üzerinde olumlu yönde etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden, bazı cilt kremlerinin içeriğinde yer almaktadır.

Cilt kremlerinin yanı sıra uçuk kremleri içeriğinde de yer almaktadır. Özellikle, melisanın yağlarından elde edilen ürünler, cildi rahatlatıcı özelliğe de sahiptir. Ayrıca soğuk algınlığı şikayetlerinde de kullanılmaktadır. Sinir sistemini düzenleyici etkileri bulunmaktadır. Kas spazmı gibi şikayetlerde de melisa yağının kullanım alanı yaygındır.

Öksürüğe bağlı nefes alma problemleri, bazı karın ağrılarının geçirilmesinde, olumlu etkileri görülmektedir. Melisa yağının, vücut ısısını arttırma özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden, ter yoluyla toksinlerin atılmasında etkili olurlar. Sağlıklı bir cilt yapısının oluşmasına, bu şekilde hizmet ederler.

Melisa bitkisinin, halk arasında en yaygın kullanım şekli de çay demleme suretiyle, tüketilmesidir. Melisa çayı bu şekilde tüketildiği takdirde, rahatlatıcı ve uyku getirici özelliğe de sahiptir. Her türlü hazımsızlık ve sindirim sistemi problemi içinde, melisa çayını tüketmek, hastalığın giderilmesinde etkili olmaktadır.

Yorum yapın