Menisküs Yırtığı Sebepleri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Fizik tedavi uygulamalarında ya da ortepedi işlemlerinde çoğunlukla menisküs yırtıkları söz konusu olmaktadır. Kadın ve erkek fark etmeksizin meydana gelen bu hastalık genç yaşlarda maruz kalınan darbeler ya da travmatik nedenlerle oluşmakla birlikte daha ileri yaşlarda vücudun iyice durulmasına takiben dejeneratif yırtıklar oluşmaktadır.

Menisküs yırtıkları sık olarak yük taşımasına sebep veren eklemlerin arasındaki menüsküs hücrelerinin kıvrılma gücüne bağlı eklem noktasındaki kemiklerin içinde sıkışması akabinde görülür. Bununla birlikte yırtığın biçimine bağlı çeşitleri vardır.

Menisküs Yırtığı Klinik Detayları

Ebeveynlerden daha çok gençlerde akut menisküs yırtılması fazlalık göstermektedir. Bunun yanında dizlerin kıvrılma hatlarının darbe alması ile birdenbire meydana gelen şiddetli diz ağrıları normal oluşumlardır. Hastanın diz kısmına temasta bulunamaması ve basınç sağlayamaması menisküs yırtığının evresi ile bağlantılı olarak daha sonraları adayın bacaklarını düz tutamamasına ve şişliklerin hızlı bir şekilde gelişmesine neden olur.

Bununla birlikte yaşı daha geçkin olanlarda dejeneratif menisküs yırtıklarına rastlanılır. Hasta adaylarının süreklilik halinde yön tutan ağrıları ile diz kanallarındaki kilitlenmelerden yakınırlar. Bu tür kilitlenmelerin akabinde diz kıvrılmaz ve gerdirilme durumlarında sesler duyulur. Bunun için akut ve kronik menisküs rahatsızlıklarında fizik tedavi doktorlarının işlemleri testler ile devam eder. Sonuçların alınmasında MR (EMAR) istenebilir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtıkları iyileştirme metotları genel olarak cerrahi alanda olmamaktadır. Bu çerçevede yırtığın oranı, sinir uçlarına teması ve hareketliliğini ne derecede etkili olacağının seçilen yöntemin kararında belirtilmektedir.

Bununla birlikte en uygun iyileştirmenin hastalığı yaşayan kişilerin tetikleyici etkileri olmadan tedavi edilen pek çok menisküs yırtığı hasta adayları bulunmaktadır. Bunun için fizik tedavi doktoru işlem gerekliliğinde artroskopik iyileştirme için ortepedi cerrahlarına yönlendirme yapacaktır.

Menisküs yırtığı tedavisinde ilk zaman dinlenme, soğuk baskı ya da kısa zamanlı bandaj önerilerine takiben ağrı kesici tedavi metotları ile hastanın etkinliklerinin kısıtlanması yönünde işlemlere tabi tutulmaktadır. Kinezyoteyp olarak isimlendirilen özel bantlar ile menüsküs yırtığının ağrısı ve eklem hareketliği sağlanmaktadır. Fizik tedavi planları çerçevesinde PRP, proloterapi kök doku enjeksiyonu ile ameliyat gerekmeksizin tedavi yapılabilmektedir.

Yorum yapın