Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin 5 Öneri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Obezite oranları artmaya devam ederken, popüler diyetler de yapın. Genellikle metabolizmanızın hedeflenmesi, bu diyetler yararlı olabilir ama herhangi bir şey olabilir. Çoğu zaman, onlar aslında bir para kaybıdır ve eğer bir şey varsa, insanları vazgeçtikleri noktaya sürüklerler.

Yaşam tarzınızı değiştirdiğinizde, metabolizmanızla çalışmayı öğrenin. Güven bana, en büyük destekçiniz olacak – ve hatta kendi kişisel antrenörünüz gibi davranın.

Metabolizmamda Ne Var?

Muhtemelen istedikleri her şeyi yiyebilecek ve asla kilo alamayacak en az bir kişiyi tanıyorsunuzdur. Ne hakkında? Neden bazı insanlar on yıllardır kilolarıyla mücadele ediyor, diğerleri ise beline hiç endişelenmiyorlar mı?

Bir takım çevresel ve genetik değişkenler olsa da, temel katkı faktörü metabolizmadır. Daha spesifik olarak, metabolik oranınız. Metabolizmanın insanlar arasında neden değiştiği tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bazı olası açıklamalar kişinin cinsiyetini, yaşını ve genetiğini içerir. Vücudunuzda bulunan yağsız kas kütlesi miktarının da önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır.

Pek çok kimyasal işlemi içeren metabolizmanız, çimdikleyebileceğiniz bir mekanizmadan çok daha fazlasıdır. Her süreçte bu süreçler meydana geldiği için yaşamı sürdürmek gerekir. Yediğiniz yiyeceği kullanılabilir yakıt haline getirmenize yardımcı olmanız, yaşadığınız metabolizmanız, yaktınız enerjinin çoğunu hesaplar.

Kilonuz açısından, istirahat metabolizmanız ne kadar hızlı olursa, yakacağınız kaloriler de o kadar artar. İstirahat metabolizma oranınız diğerlerine göre değişse de, çoğu insan için dinlenme veya “bazal” metabolik oranı toplam enerji harcamasının yaklaşık% 60 ila 80’ini oluşturur.

Sağlıklı Bir Kiloyu Korumak İçin Metabolizmanız Nasıl Optimize Edilir?

Birçok uzman, metabolizmanızı “artırmanın” zor olduğunu kabul eder. Ancak, kesinlikle imkansız değildir. Ne yapman gerektiğine karar vermeden önce, yüzde 100’ü kesinlikle yapmamanız gereken bir şeye dokunalım: çarpışma diyeti. Yoğun bir diyet planına başladığınızda, özellikle çarpışma diyetine başladığınızda, dinlenme metabolizmanızı önemli ölçüde etkilersiniz.

Yeme Davranışlarında yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada da belirtildiği gibi, 4,900 katılımcı (24-34 yaş arası) üzerinde çalıştıktan sonra düzenli beslenme ve diyet yokluğu başarılı kilo yönetimi ile ilişkilendirilmiştir. Diyetin, yaşlandıkça aslında daha fazla kilo almanıza neden olabileceği sonucuna varılmıştır.

Yani, vücudunun açlıktan ölmesi bitti. Bunun yerine, yapmanız gereken şey.

1. Daha fazla yağsız kas kütlesi oluşturun ve şeyleri değiştirin

Kas hücrelerinin yağ hücrelerinden daha fazla enerji gerektirdiği iyi anlaşılmaktadır. Bu yüzden daha fazla kasları olan insanlar daha hızlı bir çalışma metabolizmasına sahip olma eğilimindedir. Direnç eğitimine odaklanmanız gerekmesine rağmen, uzmanlar en yararlı antrenmanların işleri aralıklarla karıştırması konusunda hemfikir.

Kilo vermeyi amaçlıyorsanız, sprints’i rutininize dahil etmeye başlayın. Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, kardiyo egzersizlerine sprint yapan kadınların, sabit bir tempoda bulunanlara göre üç kat daha fazla vücut yağ kaybettiğini buldu. Bu çekirdek ve uyluk yağ dahil. Hız patlamaları (sabit bir bisiklet üzerinde başarılması kolay), daha fazla yağ yakma tepkisini uyarabileceğine inanılmaktadır.

Yağsız kas kütlesinin korunmasına yardımcı olmak için, daha fazla besin-yoğun protein kaynağı tüketmelisiniz.

2. Daha Fazla Su İçin

Bazı araştırmalar Amerikalıların yüzde 75’inin yeterince su içmediğini gösteriyor.

Utah Üniversitesi’nden araştırmacılar, insanların günde sekiz ila 12 sekiz ons bardak su içtiğinde, dört kişi içenlerden daha yüksek metabolik oranlar sergilediklerini keşfettiler. “Vücut ağırlığınızın yüzde üçünü dehidre ettiğinizde bu, kalori yakma yeteneğinizde yüzde ikilik bir düşüşle sonuçlanır.

Susadığınızı hissettiğinizde, vücudunuz hidrasyon eksikliğinden dolayı kilonuzun yüzde 2 ila 3’ünü kaybetti. Daha fazla su içenlerin de daha fazla enerji ve daha yüksek konsantrasyon seviyeleri yaşadıklarını belirtmek önemlidir.

3. Yeşil Çay İçin

Yeşil çay, metabolizmanızı hızlandırırken, hidrasyon gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir. Yağ yakımını teşvik eden aktif bir bitki bileşiği olan ECGC’dir. Bu lezzetli içecek sadece metabolizmanızı hızlandırmakla kalmayıp, araştırmacılar günde dört bardak yeşil çay içmenin kilo ve sistolik kan basıncında önemli bir azalmaya yol açtığını keşfetti.

4. Uykunuza Dikkat Edin.

Uyku eksikliği sadece ruh halinizi ve odaklanma yeteneğinizi etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda metabolizmanızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Kötü uyku paternleri ghrelin ve leptin dahil olmak üzere anahtar hormonların dengesizliğine neden olabilir. Bu hormonlar iştahınızı ve enerji kullanımınızı düzenlediğinden, her gece en az 7,5 saat dinlenmeyi unutmayın. Daha az uyuyanların da vücut kitle indeksinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

5. Organik Beslenin

Pestisitleri atmak için başka bir nedeniniz olduğunu söyleyen araştırmacılar, en yüksek organoklorit pestisit seviyesini gösteren diyetisyenlerin, mitokondriyal ve tiroid fonksiyon bozukluğu yaşadıklarını buldular. Bu, metabolizmanızı doğrudan etkiler. Metabolizmayı güçlendirici diyetinizi daha da ileriye taşımak isterseniz, daha fazla acı biber, mercimek, koyu yeşil yapraklı yemişler, kabuklu yemişler, tohumlar ve tarçın tüketin.

Yorum yapın