Meteor Düştü! Türkiye’nin Birçok Şehrinden Gözüktü

28 Şubat gecesi Türkiye’nin Ankara, Trabzon gibi şehirlerinden gözle görülebilen bir meteor düştü. Meteor düşerken gökyüzünü yeşil bir ışık huzmesi kapladı. Bir çok ilde görülen göktaşı sosyal medyada da gündem oldu.

Dünya atmosferine giren meteor Türkiye’de görüldü, görenler ise hayretler içerisinde gökyüzüne baka kaldı. Twitter’da gündem olan yeşil huzmeli meteor olayı ise Ankara, Trabzon, Yozgat ve Çankırı yakınlarında görüldü. Şu anda düşen göktaşıyla ilgili her hangi net bir bilgi tam olarak bulunmuyor, fakat sosyal medyada paylaşılan ilk görüntülere göre gözleri kamaştıran bir ışık huzmesinin yayıldığı görülüyor.

Sosyal medyada yayınlanan videolar Türkiye gündeminde büyük bir ilgi odağı oldu. Çoğunlukla Twtitter’da paylaşılan videolar hala ilgisini korumaya devam etmekte. Videolara baktığımızda ise yeryüzüne doğru hızla düşen göktaşı büyük yeşil bir ışık huzmesi yaydığı ve düşüşün sonlarına doğru ise kırmızı bir ışığa dönerek ortadan yok olduğu görülüyor.

Meteor Neden Yeşil Bir Işık Huzmesi Yaydı?

Bir meteor Dünya atmosferine girdiğinde ise bir direnç ile karşılaşır. Bu direncin sürtünme etkisi nedeniyle yanmaya başlayan meteorlar, magnezyum yoğunluğu barındıran bir gök cismi ise düşüş sırasında yeşil ve mavi renkte etrafa ışık saçar. Turuncu ve sarı bir ışık saçan meteorlarda ağırlıklı olarak sodyum görülür. morlu kalsiyum, sarılı demir ve kırmızı nitrojen ve oksijen bulunan meteorlar farklı ışıklar saçabiliyorlar. NASA’nın verilerine göre 28 Şubat gece Türkiye semalarına düşen meteorun magnezyum ağırlıklı olduğu öngörülebilir.

Türkiye’ye Düşen Meteora Ne Oldu?

28 Şubat Türkiye semalarına düşen meteora ne olduğuna dair şu anlık net bir bilgi bulunmuyor. Fakat tahminlerimize göre atmosfere giren meteorun düşüş sırasında sürtme küveti nedeniyle yanarak yok olmuş ya da küçük bir parça olarak yeryüzüne çakılmış olabilir.

28 Şubat Türkiye semalarına düşen meteor tek bir parçası bile düşmüş ise eğer büyüklüğüne göre milyonlarca dolar değerinde olabilir.

Yorum yapın