Meteor Yağmuru Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

Artık günümüzde hızlı bir şekilde gelişmekte olan teknoloji sayesinde bir çok bilgiye ulaşmamız mümkün. Özellikle uzay hakkında herkesin meraklandığı noktalar gün geçtikçe artıyor. Şuan ise Marsa yeni bir devlet kurmak için gönüllü olarak başvuran kişilerin Mars’a gönderilmesi de kulağa oldukça ilginç geliyor. Bilim adamlarının Dünya’dan farklı başka bir gezegen de yaşamın mümkün olduğunu açığa kavuşturarak Mars’a birçok kişinin giderek yeni bir hükümetin kurulması için çalışmalar yapılması gerçekten çok ilginç bir konu.

Başka bir konu ise, meteor yağmurları. Birçok filmde veya dizide yıldız kayması terimini olayını duymuşsunuzdur. Televizyonlarda yıldız kaymasını özellikle romantik bir ortamda anlatılır. Ama aslında yıldız kayması diye bir şey yoktur. Meteor yağmuru aslında göktaşlarının yüksek bir hızla yerçekimine karışması halinde arkalarında bıraktıkları ışıklarıdır. Gece meteor yağmurunu çıplak gözle gözlemlemek mümkündür. Gündüz de meteor yağmuru gerekleşir fakat görmek mümkün değildir.

Meteorların oldukça hızlı ve arkalarındaki bıraktıkları ışık sayesinde halk arasında meteor denilmiştir ve çeşitli söylentiler halk arasında uydurulmuştur. Örneğin yıldız kayarken dilek tutma olayı tamamen bir söylentidir ayrıca buradan da çıkarmamız gereken yıldız kayma diye bir şeyin olmayışıdır.

Yorum yapın