Meyan Şerbetinin Yararları Nelerdir ?

Özellikle Urfa tarafında çok fazla ilgi gören ve Urfa kolası ismiyle de anılan meyan şerbeti, vücut sağlığı açısından çok büyük bir önem taşıyor. Fakat son yıllardaki araştırmalar meyan şerbeti tüketimi konusunda dikkatli olmamız gerektiğini de göstermiyor değil.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda aşırı meyan şerbeti tüketiminin vücutta su ve tuz birikimine davetiye çıkardığını belirten uzmanlar, özellikle tansiyon hastası bireylerin kullanım öncesinde doktor görüşüne başvurmasını öneriyor.

Meyan şerbeti nasıl yapılıyor ya da meyan şerbeti nasıl hazırlanıyor gibi çeşitli sorularınız varsa aklınızda, bu yazımızın devamında tüm sorularınıza cevap bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Meyan şerbeti, meyan isimli bir bitkinin köklerinin ezilmesi ve suyunun ayırılması ile elde edilen bir şerbettir.

Meyan şerbeti, ezilen meyan köklerinin geniş tahta sallar üzerine koyulması ve bununla birlikte tüm yüzeyi kaplayacak kadar suyun içerisine bırakılmasıyla hazırlanır. Su içerisinde bekleyen meyan kökleri suya koyu tonda bir renk verecektir. Sonrasında suyun süzülmesiyle meyan şerbeti elde edilmiş olacaktır.

Fakat unutmadan söylemek gerekiyor ki meyan kökü oldukça yoğun bir şerbettir, bu yüzden su katarak içmeniz daha iyi olacaktır. Soğuk içmeniz öneriliyor, eğer fırsatınız varsa buzlu meyan şerbeti çok daha güzel olacaktır…

Yorum yapın