Meyve Sebzelerin İlginç Özellikleri

Meyve sebzeler lifli yapılarından dolayı tok tutar ve kilo kontrolü sağlar. Aynı zamanda çok iyi bir vitamin ve mineral deposu olurlar. Meyve ve sebzeler bu sayede vücut direncini sağlar, kişiyi hastalıklara karşı korurlar. Uzmanların sürekli olarak meyve ve sebzeleri düzenli tüketmemizi söylemelerinin nedeni de budur. Meyve ve sebzeler görüntüleriyle bazı paralel etkilere sahip bazı ilginç özelliklere sahiptir. Bazı meyve sebzeler insan vücudundaki uzuvlara veya organlara benzer yapıdadır. Yapılan araştırmalar bu benzerliğin çoğu zaman şifa bakımından da benzer olduğunu gösterilmiştir.

İNCİR: İçi tohum dolu olan incir, tıpkı içerisinde milyonlarda sperm barındıran testislere benzer. Yapılan araştırmalar aynı şekilde incirin sperm sayısını artıran bir meyve olduğunu kanıtlamıştır.

HAVUÇ: Mikroskobik olarak bir havuç dilimini incelediğinizde, havucun göz yapısında olduğunu görürsünüz. Tesadüf o dur ki, havuç, içeriğindeki A vitamini sayesinde çok iyi bir göz koruyucudur. Aynı zamanda gözdeki kan miktarını da ayarlar.

DOMATES: Bir domatesi ikiye böldüğünüzde domestesin 4 odacıklı bir yapıya sahip olduğunu görürsünüz. Üstelik domates kırmızı renklidir ve sulu bir sıvıya sahiptir. Bu size neyi çağrıştırıyor? Elbette kan ve 4 odacıklı olan kalbi. Domatesin kan yapıcı olduğu ve kalbe çok iyi geldiğini söylersek, şaşırmazsınız herhalde.

ÜZÜM: Bir üzün salkımını düşünün. Hafif şişkin üst kısmı ve alta doğru sivrilen uç kısmıyla bir kalbi andırmıyor mu? Üzüm tanelerini birer kan hücresi gibi düşünürseniz, taşlar yerli yerine oturuyor. Üzüm kalp dostu bir meyve olmasının yanında, ayrıca kan yapar. Hatta uzmanların üzümden elde edilen şarabı kalp hastalarına haftada 2 bardak içmek üzere tavsiye ettiklerini de duymuşsunuzdur.

CEVİZ: Kahverengi sert kabuğu olduğunu düşündüğümüz cevizin aslında bir de çok acı bir tadı olan yeşil bir kabuğu daha vardır. Bir ceviz ağacı görürseniz, tam olarak bir ceviz meyvesinin neye benzediğini anlarsınız. Yeşil kabuğu soyup, daha sonra sert kahverengi kabuğu kırarsanız, karşınıza tıpkı bir beyin görünümündeki ceviz içi çıkar. Yani yeşil kabuk derimiz, sert kahverengi kabukta kafatasımız gibidir. İçinden de beyin çıkar. Ceviz içerisindeki mineraller beyin fonksiyonlarının eksiksiz yerine getirilmesi için çok önemlidir.

FASULYE: Hemen aklınıza böbrek geldi değil mi? Görüntüsüyle bir böreği andıran fasulyenin böbrekler üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca, taş oluşumunu da engellerler.

AVAKADO VE ARMUT: İkisi de şişkin ve bombeli görüntüsüyle adeta birer rahim gibidirler. Özellikle içerisindeki iri çekirdekle avakado rahme tıpatıp benzer. Kadınarın günlük hayatlarında düzenli olarak avakado tüketmeleri hormonal dengelerinin düzenli işlemelerini sağlıyor. Ayrıca avakado ve armut tüketmek, rahim kanseri riskini yüksek bir oranda azaltıyor.

PATATES: Daha önce hiç pankreas gördünüz mü ama patates tam da bu küçük organı andırıyor. Pankreasın en önemli görevi salgıladığını insülin hormonu ile şeker düzeyini kontrol etmesidir. Patatesin etkisi de pankreasa benzer; patates şeker hastalarının glisemik indeksini dengeler.

PORTAKAL / GREYFURT / NARENCİYELER: Bu yuvarlak meyveler kadın göğüslerine benzemeleri nedeniyle zaman zaman şaka malzemeleri yapılsa da, aslında gerçekten de içeriklerindeki vitamin ve minerallerle göğüs sağlığını korumada etkilidirler. Narenciyeler lenf hareketlerini korur, kanser riskini en aza indirir.

ZEYTİN: Yumurtalığa benzeyen bu küçük lezzetli şeylerin fonksiyonel iyileştirme sağladığını söylemek gerekiyor. Günde 10 kadar zeytin yemek ayrıca, karaciğeri temizler ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Yorum yapın