Meyveler ve Mucizeleri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hangi meyve hangi hastalığa iyi gelir? Meyvelerin içerdiği vitamin ve de mineraller nelerdir?

Ayva : İshali önler, kanı temizler, çarpıntıyı giderir, mide ve bağırsakları kuvvetlendirme gibi etkilere sahiptir.

Ceviz : Her sabah kahvaltıda bir miktar ceviz yemek zekayı kuvvetlendirir, ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeleri yok eder. Kanı temizler ve kansızlığı önler.

Çilek : Vücudun zararlı atıkları atmasına yardımcı olur. Diş etlerinde oluşan tartarı önleyip, diş etlerini kuvvetlendir. Cilt sorunlarını ortadan kaldırır. Ağız kokularını, yüksek tansiyonu ortadan kaldırır. Diyabet hastalarının bol bol tüketmesi gereken bir meyvedir.

Dut : Aç karnına yenirse bağırsak solucanlarını temizler ve çok iyi bir idrar söktürücüdür.

Elma : Kalp ve dolaşım sistemini düzenler. Kabızlığı ve kolesterolü ortadan kaldırır. Kokusuyla bile rahatlatan bir meyve.

Greyfurt : Kansere karşı koruyuculuğu olan c vitamini bakımdan zengin bir meyvedir. Tüketilmesiyle vücudun günlük c vitamini ihtiyacını karşılar, hastalıklara karşı direnç oluşturur. Kolesterol oranını büyük ölçüde düşürür.

Hurma : Kalp ve dolaşım sistemi için elmadan sonra ikinci meyvedir. Elmadan daha fazla sodyum, potasyum, magnezyum , kalsiyum ve demir içerdiği için kalp ve damar rahatsızlıklarında daha etkili olduğu saptanmıştır.

Karpuz : Böbrekler için faydalı olan karpuz, kumları eritir ve kemik gelişimine yardımcı olur.

Kayısı : Çekirdeklerinden elde edilen yağı ve içerdiği organik asit ve c vitamini yönünden önemli bir meyvedir. Kabızlığı önler, sindirimi kolaylaştırır.

Kiraz : Aspirin etkisini gösteren tek meyvedir. Ağrıları giderir ve kan dolaşımını artırarak rahatlık sağlar. Ağrı kesici etkisi aspirinden çok daha fazla olduğu da saptanmıştır.

Muz : B6 ve potasyum bakımından zengin bu besin, krampları önler ve adet sancılarını önleme gibi etkilere sahiptir.

Nar : Cilt lekelerini temizleyip, tazelik kazandırır. Kalbi, vücudu kuvvetlendirip, ishali keser.

Portakal : Kanseri önleyebilecek bütün maddeleri içerir, kanser riskini azaltır, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Şeftali : Hazmı kolaylaştırıp, idrar söktürücü özelliğe sahip bu meyve safra kesesi ve böbreklere iyi gelir, bağırsak solucanlarını döker.

Vişne : Vücudu temizler, idrar söktürücü ve ateş düşürücü bir etkiye sahip, vücuda rahatlık veren mucizevi meyvelerimizden biridir.

Yorum yapın