Microsoft, Adobe Flash İçin Bir Defa Daha Uyardı

Bir devir internete damgasını vuran Adobe Flash, son yıllarda ise gözden düşmüştü. Bu yılın sonundan itibaren de Adobe Flash takviyesi sona erecek. Teknoloji devleri de bu mevzuda müşterilerini uyarıyor.

Microsoft da uzun müddettir beklenen halde bu yılın sonunda Adobe Flash dayanağına son vereceğini açıklamıştı. Firma, artık yılın son dört ayına girdiğimiz şu günlerde müşterileri için bir hatırlatma daha yayınladı.

Microsoft’tan güncellemeyle hatırlatma

Her ne kadar geçen yıl da Adobe Flash‘a veda edeceğini açıklayıp sonradan karar değiştirmiş olsa da Microsoft bu yıl hayli kararlı. Bunu da son yayınladığı güncellemeyle gösteriyor. Adobe 2017 yılında Flash’ı bitirdiğini açıkladığından beri tarayıcılar birer ikişer takviyelerini çekiyordu.

Microsoft’un şu anda piyasada kullanılan üç farklı internet tarayıcısı bulunuyor. Bunların ortasında Internet Explorer 11, Edge Legacy ve Edge Chromium yer alıyor. 2020 yılından sonra Flash kullanması gereken şahısların başka eklentiler kurması gerekecek. Bu eklentiler Microsoft tarafından desteklenmeyecek, üçüncü parti eserler olacak.

2021’de Adobe Olmayacak

2021 yılının başlarında, Windows’un desteklediği tüm Microsoft tarayıcılarda “Adobe Flash Player’i kaldırmak için güncelle” seçeneği opsiyonel olarak sunulacak. Daha sonra da bu seçenek tavsiye edilen hale getirilecek.

Microsoft bu özelliği evvelden denemek isteyenlerin de sonbahar periyodu güncellemelerinde edinebilmeleri için Güncelleme Katalogu’na eklemiş durumda. Gelecek yaz ise tüm Flash için tüm API’ler, küme kuralları ve arayüzler Edge Legacy ve Internet Explorer 11‘den kaldırılacak.

Yarattığı güvenlik sıkıntılarıyla içinden çıkılmaz hale gelen Adobe Flash, bir müddettir çağdaş tarayıcılarda standart olarak devre dışı bırakılmış biçimde sunuluyordu. Yani yakın vakitte Flash tabanlı bir sorun yaşamadıysanız bu güncellemelerden rastgele bir biçimde etkilenmemeniz epeyce mümkün. Flash’ın üreticisi tarafından sonlandırılmasından üç yıl sonra kendisine büsbütün veda edeceğiz üzere duruyor.

Yorum yapın