Microsoft, Akıllı Bileklik Alanında Havlu Atıyor

Akıllı saatler başta olmak üzere giyilebilir cihazlar hayatımıza çok hızlı bir şekilde giriş yaptı. Fakat bu cihazlar, düşünüldüğü kadar büyük bir heyecan yaratmayı başaramadı. Apple’ın liderlik koltuğunda oturduğu pazarda birçok marka yer alsa da bu markaların cihaz satışları beklentilerin oldukça altında kaldı. Pastadan istediği payı almayı başaramayan firmalar bu nedenle yavaş yavaş geri çekilmeye başlayacak gibi görünüyor. Microsoft, yaptığı açıklamayla giyilebilir bilekliği için destek vermeyi bırakacağını ifade etti.

“Microsoft’un akıllı bilekliği mi vardı?” sorusu şu anda beyninizde yankılanıyorsa, Microsoft’un bu bilekliklerin fişini çekmesinin ne kadar mantıklı bir karar olduğunu anlayabilirsiniz. Microsoft Band adı verilen akıllı bileklik, uygun fiyatlı olması ve fiyatına göre iyi özellikleri bir arada tutmasıyla dikkat çekmişti. Ancak satışı çok sınırlı ülkede kalan ve birçok kişinin adını bile duymadığı bileklik, satış rakamlarında istediği seviyeye bir türlü ulaşamamıştı.

Microsoft yaklaşık iki yıl önce Microsoft Band’in satışını durdurmuş, fakat yazılım desteği vermeyi sürdürmüştü. Yeni yapılacak hamle neticesinde artık cihazı kullanmak mümkün olmayacak. Microsoft’un sağlık uygulaması ve servislerini 31 Mayıs’ta kapatma kararı alan Microsoft, böylece Band’i kesin olarak olarak bitirmiş oluyor. Uygulamaların akıllı telefonların mağazalarından kalkması da artık yeni kullanıcıların Microsoft Band kullanmasının imkansız olacağı anlamına geliyor.

Halihazırda Microsoft Band kullanan kişiler için bu durum şimdilik bir şey ifade etmiyor. Ancak var olan sağlık verilerini silen kullanıcıların veya uygulamayı bir sebeple telefonundan kaldıranların, bir daha Microsoft Band kullanamayacağını belirtmek gerek.

Microsoft Band İçin Geri Ödeme Programı Başlıyor

Amerika’da cihazı satın alanlar için Microsoft bir de geri ödeme programı başlatmış durumda. Band’in ilk sürümüne sahip olanlar için 79 dolarlık bir ödeme yapacak olan Microsoft, Band 2 sahiplerine ise 179 dolarlık bir ödeme planlanıyor. Cihaz garantili de olsa garanti süresi bitmiş de olsa aynı ödeme şartlarının sunulduğu ifade ediliyor.

Microsoft’un giyilebilir cihaz pazarında pek bir varlığı olmadığı için bu çekilmenin dengeleri değiştirecek bir tarafı bulunmuyor. Fakat böyle büyük bir teknoloji firmasının giyilebilir cihazları terk etmesi elbette önemli bir gelişme. Önümüzdeki yıllarda bu pazarda ne gibi hareketlilikler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

Yorum yapın