Microsoft iPhone’a El Attı

Microsoft, Seadragon isimli ücretsiz görüntü yazılımını Windows Mobile’dan önce iPhone üzerinde çıkarttı.

Aynı ortamda çekilmiş farklı fotoğrafları birleştirerek 3 boyutlu (3D) model oluşturma işine yarayan Photosynth yazılımının cep telefonları sürümü olan Seadragon Mobile, iPhone platformu için Apple App Store’dan ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Windows Mobile versiyonu henüz bulunmayan Microsoft Seadragon Mobile, Microsoft’un iPhone üzerinde geliştirdiği ilk yazılım.

Microsoft Live Labs grup ürün müdürü Alex Daley, şöyle konuştu:
“Pazarda bulunan bir çok telefon bir grafik hızlandırıcısına (GPU) sahip değil, iPhone‘da bulunan grafik hızlandırıcısı daha önceleri oldukça zor görünen bu işi yapmamıza imkan tanıdı, böylelikle yazılımın iPhone sürümünün geliştirme süreci, Windows Mobile sürümünün geliştirme sürecinden daha kısa sürdü. Bu yüzden iPhone sürümü daha önce piyasaya sürüldü.”

Microsoft’dan verilen bilgiye göre, iPhone platformu için sesle etkinleşen aramalar yapmak için geliştirilen yazılım da önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak. Yeni yazılım, iPhone ve BlackBerry platformu dahil olmak üzere bir çok telefon üzerinde çalışabilecek.

Yorum yapın