Microsoft Yeni Windows 8 Tableti Surface’i Duyurdu

Yazılım ve donanım devi Microsoft Los Angeles‘da düzenlediği etkinlikte kendi tablet bilgisayarının tanıtımını gerçekleştirdi. Microsoft’un kendi geliştirdiği Windows 8 işletim sisteminden güç alacak olan tableti Surface olarak adlandırılmış.

İki farklı tablet karşımıza çıkıyor, bir tanesi Microsoft’un tabletler için geliştirdiği Windows RT üzerinde çalışırken, diğeri Windows 8 Pro üzerinde çalışacak.

Windows RT üzerinde çalışacak olan Surface tablet daha düşük fiyat ile alt seviye de mücadele edecek. 10.6″ büyüklüğünde ki ekrana sahip olacak olan bu versiyonda işlemci olarak NVIDIA TEGRA 3+ işlemci kullanılacak. 32/64GB dahili veri kapasitesi seçeneklerine sahip olacak. CLEARTYPE HD CORNING GORILLA GLASS 2 ekran içerecek. Diğer özellikler Wi-Fi, HDMI, micro SD, 9.3mm kalınlık olarak sayılabilir.

Windows 8 PRO üzerinde çalışacak olan versiyonu ise üst seviyeye hitap edecek. Bu versiyon da 10.6″ ekran içerecek. Yine CLEARTYPE CORNING GORILLA GLASS özellikli olacak, ancak çözünürlük FULL HD olacak. İşlemci olarak INTEL‘in 22NM üretim teknolojisi ile ürettiği “IVY BRIDGE” işlemcilerinden güç alacak. Windows 8 Pro versiyon da 32/64GB dahili veri kapasite seçenekleri içerecek. Diğer özellikleri USB 3.0, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, 13.5mm kalınlık olacak.

Windows 8′den güç alacak tabletlerle bakalım MICROSOFT hangi satış rakamlarına ulaşacak.

Yorum yapın