Mide Ağrısına ve Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Mide ağrısı ve mide yanması kadın, erkek, genç, yaşlı hemen herkesin karşılaştığı sorunlardan biridir. Mide hastalıklarının başlıca sebebi olarak beslenme alışkanlıkları gösterilebilir. Mide ağrısı karın bölgesinde yaşanan kasılmalar ve kramplar şeklinde kendini gösterir.

Mide ağrısı; aşırı yağlı tüketim ya da asitli içeceklerin çok tüketilmesi sonucu bulantı, kusma, kasılma, kramp, yanma gibi belirtilerle kendini gösterir. Mide ağrısı yaşayan herkesin doktora başvurması ve tedaviye başlaması gerekli olandır.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide yemek borusu ile ince bağırsaklar arasında yer alır. Aldığımız besinler parçalanıp yemek borusundan mideye gelir ve burada midede salgılanan salgılarla besinler sindirilir. Ancak bu işlemlerde bir eksiklik, aksama olduğunda mide hastalıkları başladı demektir. Mide ağrıları son derece sancılıdır. Mide ağrıları sinirsel sebep, hazımsızlık, mide kanseri, gastrit ve kolit hastalıklarından kaynaklı olabilir. Bu sebeple var olan belirtiler sonrasında doktora başvurulmalıdır.

Mide Ağrıları Nedenleri

Mide ağrıları her yaşta ve herkeste görülebilen bir hastalıktır. Bu durum psikolojik nedenlerle ya da beslenme bozuklukları sebebi ile olabilir. Yaşanan stres durumları, hormonal etkiler, reflü ya da gastrit mide ağrıları nedenleri arasındadır.

  1. Mide ağrıları beslenme alışkanlıklarının bozuk olması nedeniyle tetiklenir.
  2. Mide yanmaları, mide asidinin mide duvarına artık zarar verme durumudur.
  3. Stres mide hastalıklarının bir numaralı düşmanıdır.
  4. Mide hastalıkları doktor kontrolünde olmalıdır.

Mide ağrıları yaşandığı takdirde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü tedaviye başlanılınca dokunan yiyecekler ve içeceklerden uzak durulacak, gereken ilaçlar alınarak mide ağrısı hafifletecektir. Mide ağrıları, mide yanması, mide ekşimesi gibi durumların arkası reflü hastalığıdır. Mide yanması olayı aslında göğüs kemiği üzerinin ve yemek borusunun yanması durumudur. Eğer bu durum tedavi edilmezse kansere giden ciddi problemlere gebedir.

Mide yanmasında ilaç tedavisi en yaygın yöntemlerden biridir. Ayrıca mide yanmasını tetikleyici yiyecek ve içeceklerden uzak durulduğu takdirde bu durum engellenecektir. Mide ağrılarına gelince aşırı yemek yemek, gaz sıkışması yaşamak, stresli durumlar, mide kanamaları, gıda zehirlemeleri nedenler arasında sayılabilir.

Mide ağrısı nedenleri arasında aslında yapılan en büyük hatalardan biri olan hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenmedir. Bu iki detaya dikkat edildiği takdirde bu sıkıntılar çok daha ileri boyutlara varmadan düzeltilebilir.

Yorum yapın