Mide Kanseri Nedir? Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Dünyada ölümlerin bir çoğunluğu mide kanserinden olmaktadır. Mide kanserinden ölenlerin sayısı bir hayli çoktur bu sayı yılda 900.000’dır. Genelde kötü huyludur ve midenin küçük bir yerinde başlayarak yemek borusu ve ince bağırsak gibi diğer organlara da bulaşabilir.

Mide Kanseri Nedir?

Midedeki mukoza zarında gelişmekte olan urların kötü huylu yani tümörun ortaya çıkardığı kanser türüdür. Midenin küçük bir kısmından ortaya çıkarak yayılabilen hastalıktır. Kötü huylu tümörler genelde bez epitelinden başlar ve %95 oranında görülür. Mide kanserine neden olan bakteri ise Helikobakter pilori’dir.

Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Aile bireylerinde mide kanseri var ise bu bir neden olabilir. Dengesiz beslenme alışkanlığı da nedenler arasındadır. Örneğin yemekleri aşırı tuzlu tüketmek, yetersiz meyve sebze alımı ve pişmemiş ya da yanmış kırmızı et tüketimi gibi yanlış beslenme alışkanlıkları.

Ayrıca sigara kullanımı da mide kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Örneğin sigara içmeyen kişi arasında sigaran içen kişilerin iki kat daha yakalanma riski olduğunu diyebiliriz.

Mide kanserine yol açan bakteri Helikobakter pilori vürüsü demiştik fakat bu virüsün %30 u kanser vakalarına yol açmaktadır.

Şişmanlık yani aşırı kilo da bir çok kansere yakalanma riski taşıdığı gibi mide kanserine de neden olmaktadır.

Gıdaları tüketirken mutlaka önce yıkayalım çünkü yıkanmayan gıdalarda ne tür bakterilerin yer aldığını bilemeyiz. Gıdalar tezgahlara gelene kadar bir çok elden geçmektedir mutlaka yemeden önce yıkayalım aksi haldi bir çok sağlık sorununa neden olabileceğini unutmayalım.

Yorum yapın