Mide Ülseri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ülser dediğimiz mide yarası, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağında olan aşınma gibi durumlar sonucunda meydan gelir. Midenin iç kısmını kendi asidi ile parçalayabilmesi sonucu mide ülseri oluşur. Mide asidi her insanda farklı oranlarda üretilmektedir. Fakat bazı insanlarda normalden fazla üretim gerçekleşebilmektedir.

Midenin iç zarında kendi asidi ile kendini parçalamasını engelleyen bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı ülser hastalığını oluşturan (Helicobacter Pylori) ismindeki bakteri tarafından parçalanır. Bu durumda mide korunması sıfıra düşer ve ülser oluşur.

Aşırı sinirden, stresten ve mide asidinin normal oranlarda üretilmemesinden kaynaklanan bu hastalık karaciğer yetmezliği, kalpte oluşan hastalıklar ve çok çay içme gibi durumlarda ortaya çıkar. Aynı zamanda kullandığınız ilaçların alınması gereken zamandan önce veya sonra yutulması durumunda da bu hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Mide ülseri yaşayan insanlar ilk bölümde midesi ekşir ve midenizde sanki ağır bir şey duruyormuş hissiyatı verir. İnsan sürekli ağzında ekşi bir tat alır. Mide ülseri olan kişinin dili normal kişilere göre biraz daha koyu kırmızı rengi alır.

Karnın üst kısmında, midenin bulunduğu yerde, acı ve ağrılar meydana gelir. Eğer doktora bu bölümde gidilmez ise hastamız her yemek sonrası büyük acılar ve can alıcı ağrılarla karşılaşır. İkinci bölümde ise başı döner ve normalden fazla terlemeler başlar. İstifralar baş gösterir. Çoğunlukla kalın bağırsağında kan oluşur. Hastalık ikinci aşamada son derece ilerlemiştir. Tedavisine derhal başlanmalıdır.

Tedavi konusu çok fazla zor değildir. İlk olarak teşhis koyulur ve eğer tedaviye erken başlanırsa erken biter. Eğer böyle bir belirti ile karşı karşıya iseniz en kısa zamanda doktora gitmeniz yararlı olacaktır. İlaç tedavisi ile atlatılabilen bu hastalıkta tedavi amacı mide asidini düzene sokmak, sorunu yaratan bakteriyi öldürmek ve midenin delinmiş kısmını kapatabilmektir.

Bu hastalıkta ameliyat çok istisnai durumlarda yapılır. Eğer ikinci bölümde da doktora gitmediyseniz ameliyat masaları sizi gülümseyerek bekliyor olacak. Eğer tedavi sırasında sürekli stres altında olursanız hiç olumlu sonuçlar ile karşılaşmazsınız. Stres bu hastalık için oldukça tehlikelidir.

Yorum yapın