Migren Tedavisinde Botoks

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Önemli hastalıklardan biri olan migren insanların hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Birçok hastası olan migren hastalığı tedavisinde birçok yöntem ve ilaç kullanılmış fakat kesin bir çözüm üretilememiştir. Hastalığın hızlıca yayılması ve insanlar üzerinde oluşturduğu maddi ve manevi kayıpların olması farklı tedavi yolları arama arayışını arttırmıştır. Uzun araştırmalar sonucunda birçok yöntemin işe yaramaması durumunda botoks tedavisi uygulanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Clostridium botulinum adı verilen bakteriden elde edilen botulinum toksini sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyen, sinirler ile hedef organı arasındaki iletimi durduran bir etkiye sahiptir. Tedavide kullanılan bu madde sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen ortadan kalkmasını sağlar.

Botoks Ankara ve diğer şehirlerde güzellik amacıyla yaygın olarak kullanılmakla beraber migren tedavisinde de çok etkilidir. Laboratuar ortamında üretilmeye başlanılan bu madde yıllarca farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmış, günümüzde de estetik açısından büyük ilgi görmektedir. Hastası çok olan ve hayatı alt üst eden migren hastalığının bir tedavi yolu olan botox rastlantı sonucu ortaya çıkan bir tedavi yoludur. Estetik amaçlı tedavi olan hastalarda uygulama sonrasında migren rahatsızlığı bulunanlarda %50-%80 oranında azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Migren baş ve boyun bölgesinde hastalığı tetikleyen ve atağın başlamasına neden olan sinir sıkışma noktalarından kaynaklandığı belirlendikten sonra iğne ile yapılan bu tedavi yöntemi sinir noktalarına uygulanarak sinirleri sıkılaştıran kasların bloke edilmesiyle atağın başlamasını tetikleyen durum ortadan kaldırılmıştır.

Botox Ankara da ve daha birçok bölgede artık migren tedavisinde de kullanılmakta ve hayatı maddi ve manevi açıdan olumsuz etkilenen hastalara mükemmel bir çözüm olmuştur. Estetik açısından büyük önem taşıyan bu tedavi ile önemli hastalıklara da çözüm yolu bulunmuştur.

Yorum yapın