Mimarlıkta Tasarım Yeteneği Önemli Midir?

Tasarım yeteneği sadece mimarlık için değil pek çok alanda önemli bir özellik. Mimarlıkta tasarım yeteneği pek çok sınırlayıcıyla çalışıldığından dolayı geri planda kalsa dahi mimarın kendi yeteneklerini bu sınırlayıcılar ve sürece bir şekilde dahil olan bileşenler ile keskin çizgilerle dokunması gerekebilmekte.

Mimarlar birçok yönüyle sanatçı sayılabilirler. Zaten bu nedenle fikir ve sanat eserleri kanunu uyarınca mimari projeler sanat eseri mimarlar da müellif olarak adlandırılmakta.

Mimarların projeleri genel itibarıyla günümüzde dişe değen etkileyici nitelikte olmasa da bu durum onların sanat yaptıkları gerçeğini de değiştirmez. Sanatın her dalı gibi mimarlık da bir üretkenlik gerektirir.

Bu üretkenliği kendinizde görmüyorsanız farklı bir bölüme geçmenizi öneririm. Üretmekten keyif almak, paylaşmak, fikir almaktan çekinmemek, eleştirilerle savaşmak yerine onlardan beslenmek, yeniliklere açık olmak, özgün bir fikrin üzerine yoğunlaşmak.. Bunlar tasarım yeteneğinden çok daha önemli şeyler.

Aslında hiç birini birbirinden ayrı olarak da düşünmemek lazım. Tüm boyutlarıyla tasarım yeteneğini geliştirmek için bol bol pratik yapmak, yeni şeyler denemekten çekinmemek bu noktada önemli.

Uzun lafın kısası mimarlıkta tasarım yeteneği çok önemli değildir ama mutlaka olması gereken şeyler arasında yerini almaktadır.

Yorum yapın