Minecraft Nedir?

Minecraft birçok küp ile beraber kendi hayal gücünüz ile yeni bir dünya yapmanızı sağlayan 3D grafik sistemli bir bilgisayar oyunudur. Markus “Notch” Persson tarafından üretilen oyun ilk olarak 2009’da bir hafta içerisinde üretilmiş olup, 18.11.2011 tarihinde tam sürüm olarak piyasaya sürülmüştür. Java programı ile yazılan oyunun dünyada küçükten büyüğe birçok oyuncusu bulunmaktadır. Oyunun en güzel yanlarından biri istediğiniz oyunu kendinizin yaratmasıdır. İstediğiniz görsel dünyayı yaratabilirsiniz. Genel olarak oyunda birçok farklı oyundan esinlenildiği de zaten görülecektir. Oyun Dwarf Fortress ve RollerCoaster Tycoon gibi oyunlardan alıntılar içermektedir. Kendiniz rahat bir şekilde istediğiniz dünyayı bu oyun içerisinde kurabilirsiniz. Oyun Windows, Mac OSX ve Linux işletim sistemlerinde rahatlıkla oynanabilmektedir. Ana versiyonundan farklı olarak Classic ve 4k versiyonları da bilgisayarlar için mevcuttur. Yapımcı firma oyunu her geçen gün geliştirerek hayal dünyamızı da zorlamaktadır.

Oyun adeta bir mühendislik programı olarak işlev görmektedir. Kendi oyununuzu kendiniz yaratarak karakterlerinizi o oyun içinde yaşatmanız mümkündür. Kısacası tek düze olan anlayıştan çıkarak farklı bir oyun stilini oynayacağınıza emin olabilirsiniz. Oyunun popülaritesi git gide artmaktadır. Bu yüzden de oyun artık sadece bilgisayar değil Xbox 360 ve Android işletim sistemleri içinde hizmet vermektedir. Bu sayede çok daha fazla oyuncuya ulaşmak mümkün olmuştur. PC oyunları kadar ayrıntılı olmasa da geliştirilen güncellemeler ile aradaki fark her geçen gün azaltılmaktadır.

Oyunun 2 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bunlardan birisi tam sürüm versiyonu iken diğeri ise internet üzerinden herkesin oynayabildiği Classic versiyonudur. İki versiyonda da tekli ve çoklu oynama seçeneği bulunmaktadır. Yani oyunu arkadaşlarınız ile de oynamanız mümkündür. Oyunda dilediğiniz her şeyi yapmanız mümkündür ve buda oyunculara çok cazip gelmektedir.

Tam sürüm olan oyunda 4 farklı oyun tarzı bulunmaktadır. Bu tarzların hepsinde farklı bir şekilde ilerlemeniz mümkündür. Hayatta kalma modu olan Survival, yüksek skorlar almanız gereken Hardcore, kendi yaratıcılığınızı ortaya koyacağınız Creative ve hiçbir şekilde oyun içerisinde ki eşyalara müdahale edemeyeceğiniz ve sadece macerayı yaşayacağınız Adventure modu bulunmaktadır. Her modun kendine göre farklı oynanış stili bulunmaktadır.

Örneğin oyun içerisindeki “Creative” mod ile kendi yaratıcılığınızı konuşturmanız mümkündür. Üç boyutlu küp bloklar sayesine kendi hayalinizde ki ortamı yaratmanız mümkündür. Bu modda her şey serbesttir ve tamamen sizin hayal gücünüzle doğru orantılıdır. Uçabilir ya da eşyaların içinden geçmeniz mümkündür. Fakat oyun içerisinde iyi bir şekilde ilerlemek için oyuna ciddi anlamda vakit harcamanız gerekmektedir. Çünkü oyunun sınırları belli değildir ve tamamen sizin hayal gücünüz ile doğru orantılıdır.

Hayatta kalma oyun modu olan Survival ise isminden de anlaşılabildiği gibi hayatta kalmaya çalıştığınız bir oyun modudur. Bu oyun modunda değişik tuzaklar karşınıza çıkabilir. Örneğin hiç beklemediğiniz bir anda zombilerin saldırısına uğrayarak çok zor bir durum içerisinde kalabilirsiniz.

Hardcore oyun modunda bulunduğunuz harita içerisindeki en yüksek skoru almaya çalışmanız gerekmektedir. Advanture modunda ise başkalarının yarattığı haritalardaki oyunları oynayabilirsiniz.

Oyunda eşya yapımı, ev yapımı, karakter yapımı gibi pek çok farklı tarzda özellik mevcuttur. Kısacası oyunu yaratan oyuncunun kendisidir. Bu durumda video oyunu sektörüne çok farklı bir bakış açısı getirmiştir. Günümüzde pek çok farklı yaştan oyuncu bu oyunu oynamaktan keyif almaktadır. Çünkü oyunda insanlara istenilen çoğu şey sunulmuştur. Bu yüzden de insanların yaratıcılık gücü çok daha fazla gelişmektedir.

Ayrıca oyunda maden ve eşya toplamanız gerekmektedir. Topladığınız eşyalar sayesinde yeni eşyalar yapabilirsiniz. Madenler elmas, demir, altın, kömür ve redstone’dur. Örneğin Creative modunda redstone kullanarak elektrik üretebilirsiniz. Hatta doğru malzemeleri kullanarak bir gitar bile üretmeniz bile mümkündür.

Oyunu bitirmek içinse END haritasına gidiyorsunuz. Burada çok güçlü yaratıklar bulunuyor. Bu haritaya giriş yapmak için normal haritada geceleri çıkan siyah, uzun boylu, korkunç ve teleport olabilen yaratıklar olan Endermanları öldürmeniz ve içinden çıkanları toplamanız gerekiyor. İçinden çıkanlar size doğru yolu bulmanızda yardımcı oluyor. Bu haritaya giriş yapmadan önce Nether Fortress diye bilinen haritaya giriş yaparak enchancment yapmadan çok güzel zırhlara ve silahlara sahip olabilirsiniz. Böylece güçlü yaratıkları yenmeniz kolaylaşır.

Kısacası yaratıcı bir kişiliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, Minecraft tam sizin için tasarlanmış bir oyundur. Her açıdan beklentilerinizi karşılayabilir. Ayrıca oyunun çoklu oynama yani online oynama özelliği de mevcuttur.

Yorum yapın