Misophonia Hastalığı Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İnsanları bir saat sesi bile çileden çıkarmak için yetiyor. Saat sesi, su sesi kısacası rahatlatıcı ses olsa bile bazı sesler insanları rahatsız edebiliyor. Kimine göre normal gelse de aslında bu bir hastalık doğurabiliyor. Amerikan nörolog olan Pawel Jastreboff ve Margaret Jastreboff bu durum için “Misophonia” terimini kullanıyor.

Misophonia sesten nefret etme anlamına gelmektedir. Seslerden nefret etmeye başlayan insan gün geçtikçe yalnızlaşmaya başlar. Hastalığın nedeni hala belirlenmemiş olsa bile genellikle 9-13 yaş arası başlar ve kontrol edilmezse artış gösterebilir. Çünkü kişi seslerden uzaklaşmaya başladıkça çevresindeki diğer seslere de nefretle bakar. Yemek yenilirken karşısındaki kişinin ağız şapırdatması bile rahatsızlık verir. Ya sesleri güzelliğiyle kabul etmek gerekiyor ya da bazı seslere sağır olmak gerekiyor.

Yorum yapın